Svátek má: Josef

Regiony

Velikost textu:

Staroměstská radnice má zpět věžní hodiny

Staroměstská radnice má zpět věžní hodiny

V poledne v pátek 9. března 2018 se opět rozeběhly hodiny pod ochozem věže Staroměstské radnice.

Věžní hodiny
10. března 2018 - 12:30

Jejich ciferníky ale vypadají jinak než ty, které zde Pražané a návštěvníci metropole vídali v posledních desetiletích. Jsou totiž věrnou podobou původních barokních z roku 1787.

Součástí probíhající rekonstrukce věže Staroměstské radnice byly i věžní hodiny. Jejich ciferníky zhotovené po druhé světové válce jako náhrada za ty, které zničil požár radnice poslední den války, sloužily až do 26. června minulého roku, kdy byly z věže demontovány. Vzhledem k rozhodnutí města přiblížit podobu radniční věže co nejvíce původnímu vzhledu byly vyrobeny podle dochované fotografické dokumentace původních ciferníků z roku 1787 ciferníky nové. Ručky a cifry těchto ciferníků jsou zlaceny 24karátovým zlatem, desky ciferníků jsou matně černé.

„Staroměstská radnice získala spolu s původní podobou ciferníků hodin na věži nepřehlédnutelnou část svojí staré krásy a v dnešní moderní době také zajímavou autentickou pozoruhodnost,“ ocenil restaurátorskou práci pražský radní Jan Wolf.

Při požáru pražského bytu bylo zachráněno 9 osob, 3 psi a 2 kočky

„Barokní podoba se liší od podoby dosavadních novodobých ciferníků nejen zlacením, ale také tím, že je na nich uvnitř hodinového číselníku I-XII vyznačen ještě číselník minutový, označený po čtvrthodinách I, II, III a IIII. Minutová ručka pak obíhá po tomto vnitřním ciferníku a je proto kratší než ručka hodinová,“ vysvětil orlojník Petr Skála s tím, že takové ciferníky jsou velmi přehledné a také čitelnější z větší dálky, protože důležitější ručka hodinová je celkově větší.


Barokní ciferníky tohoto typu jsou dosud na celé řadě historických budov, na mnoha kostelích a zámcích a také na věži pražského Klementina.

Investorem rekonstrukce věže Staroměstské radnice je Magistrát hl. m. Prahy, projekt rekonstrukce zpracovala společnost ARPEMA, s.r.o. Zhotovitelem je SDRUŽENÍ OBNOVY VĚŽE STAROMĚSTSKÉ RADNICE V PRAZE: Avers & Subterra (vedoucí sdružení Subterra, a.s.). Prazskenovinky.cz informoval Magistrát hlavního města Prahy.

(jv,prazskenovinky.cz foto:mhmp)