Svátek má: Čeněk

Regiony

Velikost textu:

Reakce IZS: Nejde o "nedorozumění" ale varování před nebezpečím

Reakce IZS: Nejde o "nedorozumění" ale varování před nebezpečím

Zdravotnické záchranné služby ve společné tiskové zprávě upozorňují, že v pořadu FTV Prima Tísňová linka 112 byl hrubě zkreslen účel a a možnosti využití linky 112.

Ilustrační foto
8. prosince 2018 - 12:30

„Pořad hrubým způsobem zkresluje účel a možnosti využití linky 112 i práci operátorů, kteří zde pracují. Operátor linky 112 není zdravotnickým pracovníkem a nemůže zpracovávat tísňovou výzvu ani vysílat zásahové prostředky, jak je v seriálu prezentováno. Tato vysoce odborná činnost přísluší pouze operátorům tísňové linky 155. Kdo může tuto profesi vykonávat v České republice přímo ukládá Vyhláška č. 99/2012 Sb. O požadavcích na minimální personální zabezpečení zdravotních služeb. Může jim být zdravotnický záchranář způsobilý k výkonu povolání bez odborného dohledu, sestra pro intenzivní péči způsobilá k výkonu povolání bez odborného dohledu nebo všeobecná sestra způsobilá k výkonu povolání bez odborného dohledu s absolvovaným certifikovaným kurzem „Operační řízení přednemocniční neodkladné péče“.


Pořad Linka 112 vysílaný FTV Prima vede diváky k hrubě zkreslenému pohledu na práci operátorů linky 112 a prezentuje jim informace, které pro ně mohou být nebezpečné. Zcela pomíjí nezastupitelnou roli dispečerů ZZS na linkách 155 a tím uvádí diváka v omyl. V případech, kdy je ohroženo lidské zdraví nebo život, je nutné vždy volat primárně na číslo 155. Nedochází tak ke zdržení při přepojování hovoru z linky 112 a profesionální zdravotníci poskytnou volajícímu i účinné rady pro první pomoc," končí zprávu Bc. Jana Poštová, tisková mluvčí ZZS HMP.

(jv,prazskenovinky.cz,foto:arch.)