Svátek má: Bruno

Regiony

Velikost textu:

Pražští radní projednali kulturní dotace na rok 2023

Pražští radní projednali kulturní dotace na rok 2023

Rada hl. m. Prahy projednala kulturní dotace pro rok 2023 ve výši 380 milionů korun na jednoleté i víceleté projekty. Návrh bude schvalovat Zastupitelstvo hl. m. Prahy na únorovém zasedání.

Magistrát
31. ledna 2023 - 12:30

„Hlavní město si váží své nezávislé kulturní scény a chce jí být dobrým partnerem i v časech nejistoty. Na tom jsme pracovali dva roky během covidové pandemie a máme to na paměti i nyní během uprchlické a energetické krize, které jsou důsledkem ruské agrese na Ukrajině. Jsem proto ráda, že se nám pro letošní rok podařilo navýšit objem financí na podporu pražské kultury na celkových 380 milionů korun, což je dosud nejvíce v historii,“ říká Hana Třeštíková, pražská radní pro kulturu a cestovní ruch.

Rada hl. m. Prahy schválila návrh kulturních dotací tak, jak ho vypracovala dotační komise a 7. listopadu také doporučil dočasně ustavený Výbor pro kulturu Zastupitelstva hl. m. Prahy. Sedmnáctičlenná komise posuzovala 668 žádostí ze všech uměleckých oborů, jejichž celkový finanční požadavek na letošní rok dosáhl částky 415 milionů korun.

Komise a odborní hodnotitelé vybrali celkem 464 projektů, které splnily podmínky pro udělení dotace, a budou podpořeny. Celkem by tak na pražskou kulturu, kterou přímo nezřizuje hlavní město, mělo jít v letošním roce 380 milionů korun (včetně vázaných prostředků z minulých let).

Dotační program vychází z nedávno schválené Kulturní politiky hl. m. Prahy. Žádosti se posuzují v sedmi uměleckých oborech a zároveň v sedmi programových opatřeních. Kromě sedmnácti členů komise se na dvoukolovém hodnocení podílí také 74 expertních anonymních hodnotitelů.

Jako tradičně i v letošním roce získají největší objem financí divadla a mezioborové projekty. Významné profilové festivaly se přitom od letošního roku dočkaly vlastního opatření. V nich uspěly dva ze tří posuzovaných projektů: Prague Sounds a Signal Festival.

„Jsem s letošním průběhem grantového řízení spokojen, probíhalo snáze než například v předchozím roce. I díky vylepšenému grantovému softwaru trvalo druhé kolo hodnocení jen den a půl. Našli jsme napříč osmi oborovými dvojicemi konsensus, pro který jsme všichni mohli jednomyslně hlasovat. Doufám, že tento pečlivě vypracovaný návrh podpoří i nově zvolené zastupitelstvo,“ doplňuje Martin Benda, předseda dotační komise.Komise současně doporučuje Radě hl. m. Prahy, aby pro rok 2024 vzhledem k vysoké inflaci alokovala na kulturní dotace částku alespoň ve výši 400 milionů korun.

Informoval Magistrát hlavního města Prahy.

(jv,prazskenovinky.cz foto:arch.mhmp)Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
13%
Ne
transparent.gif transparent.gif
33%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
54%