Svátek má: Romana

Regiony

Velikost textu:

Pražské hřbitovy jsou připravené na zvýšený počet návštěvníků

Pražské hřbitovy jsou připravené na zvýšený počet návštěvníků

Správa pražských hřbitovů v době svátků zesnulých prodloužila nejen provozní dobu, ale uzpůsobila i některé služby s ohledem na zvýšený zájem veřejnosti.

Ilustrační foto
2. listopadu 2018 - 12:30

Jako každoročně bude i letos v období Dušiček prodloužena otevírací doba hřbitovů do 18:00 hodin, a to od čtvrtka 1. až do neděle 4. listopadu 2018. Vyšehradský hřbitov bude v pátek 2. listopadu otevřen od 7 až do 19:30 hodin.


„Prodlouženou otevírací dobou chceme umožnit nejen pražským, ale také mimopražským návštěvníkům, aby si mohli uctění památky svých zesnulých naplánovat ve větší pohodě a klidu. Kromě toho budou jako již tradičně na některých hřbitovech probíhat také bohoslužby, například na Vinohradském, Olšanském i Vyšehradském hřbitově. Mši svaté v Bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě bude přítomen pražský arcibiskup kardinál Duka,” uvádí radní hl. m. Prahy pro sociální oblast Daniel Hodek.


Správa pražských hřbitovů už s předstihem připravovala a uklízela hřbitovy s ohledem na zvýšený zájem návštěvníků. „Přizpůsobili jsme také poskytované služby. Budeme zajišťovat například častější svoz odpadů, o víkendu bude na Olšanských hřbitovech imobilním občanům k dispozici rovněž rozvoz elektromobilem. Naší snahou je i v těchto dnech, kdy je návštěvnost hřbitovů skutečně nadstandardní, zajistit návštěvníkům co nejpříjemnější prostředí pro vyjádření úcty k zemřelým,” dodává ředitel Správy pražských hřbitovů Karel Kobliha.  

Zároveň upozorňuje, aby návštěvníci zejména v podvečerní hodiny respektovali otevírací dobu hřbitovů, a to především z důvodu vlastní bezpečnosti. S výjimkou Vyšehradského a Malostranského hřbitova totiž nejsou hřbitovy osvětlené a po setmění tak může hrozit nebezpečí úrazu. Kvůli zvýšení bezpečnosti na hřbitovech a okolí bude zajišťovat zvýšený dohled Městská policie. „Přesto je důležité, aby si návštěvníci dávali pozor na své věci a mohli tak návštěvu pražských hřbitovů absolvovat v klidu. Na některých vrátnicích je za tím účelem například možné své cennosti odložit do uzamykatelných schránek,“ připomíná ředitel Kobliha.

Prazskenovinky.cz informoval Magistrát hlavního města Prahy.

(jv,prazskenovinky.cz foto:arch.mp)