Svátek má: Hedvika

Regiony

Velikost textu:

Pražská záchranka posiluje na Silvestra a Nový rok provoz

Pražská záchranka posiluje na Silvestra a Nový rok provoz

Noční služba na Silvestra a navazující první lednový den jsou pro operátorky, záchranáře, řidičea lékaře pražské záchranky nejvytíženější směnou z celého roku.

Ilustrační foto
31. prosince 2017 - 12:30

Počet řešených případů se pravidelně blíží 500 za 24 hodin. Často se jedná o úrazy či zvýšenou konzumaci alkoholu při novoročních oslavách. I letos proto Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy posiluje provoz především v rušném centru města. Uvedla pro Pražskénovinky.cz Bc. Jana Poštová, tisková mluvčí Pražské záchranné služby.

Kromě běžného počtu posádek na noční směnu bude již tradičně na Václavském náměstí umístěný 31. prosince od 16:00 modul pro hromadná neštěstí Golem s přibližně patnácti zdravotníky. Vůz disponuje třídicím a ošetřovacím pracovištěm, štábním a dispečerským pracovištěm, sociálním zázemím pro zdravotníky a strojovnou. Dále bude v oblasti Václavského náměstí rozmístěno pět zdravotnických posádek, z toho jedna lékařská.

Také na Staroměstském náměstí a v jeho přilehlém okolí budou mimořádně umístěny čtyři posádky rychlé zdravotnické pomoci. Provoz posílí i dvě posádky záchranářů, které budou k pacientům vyrážet z výjezdových základen.


Především nadměrná konzumace alkoholu vede každoročně v Praze na Silvestra k závažným zdravotním obtížím a je příčinou úrazů, které mohou mít celoživotní až fatální následky. Častou příčinou zranění je také chybná manipulace se zábavní pyrotechnikou, u které je nutné striktně dodržovat návody k použití. Ohroženi mohou být v opačném případě i přihlížející, týká se to hlavně míst s vysokou koncentrací osob, jako jsou právě pražská náměstí.

V pražských ulicích bude více záchranářských posádek i během Nového roku při tradičním ohňostroji, který se letos uskuteční na Letné. Provoz záchranka posílí především v okolí míst, kde lze očekávat vysoký počet diváků, jako jsou nábřeží či mosty přes Vltavu.

(jv,prazskenovinky.cz,foto:arch.)