Svátek má: Čeněk

Regiony

Velikost textu:

Praha pomůže cyklem přednášek podpořit manželství

Praha pomůže cyklem přednášek podpořit manželství

Jak na partnerské vztahy? Jedním z nejdůležitějších mezilidských vztahů je v rodinném systému vztah mezi partnery, který se však v posledních třiceti letech dostává pod ohromný tlak.

Ilustrační foto
9. února 2019 - 12:30

Asociace manželských a rodinných poradců ČR se proto ve spolupráci s Centrem sociálních služeb Praha rozhodla na základě loňské úspěšné konference Asociace manželských a rodinných poradců ČR uspořádat cyklus konferencí na téma Cesta a život partnerství v 21. století.

Hlavním cílem konferencí spolupořádaných Centrem sociálních služeb Praha bude kreativní snaha zamyslet se a podívat se na partnerské vztahy v aktuální české společnosti. Cílem celého cyklu je ve významné dny - Národní týden manželství, Mezinárodní den rodiny a Světový den duševního zdraví - podpořit především partnerské vztahy, a tím i kvalitnější rodinný život.

Podle zkušeností pracovníků Poraden pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy totiž v české společnosti vzrostl tlak na upřednostnění výkonu nad vztahy, ekonomické prosperity nebo například na „kult rodičovství“, který má často mezi partnery výrazný vliv na prožívání kvalitního partnerství.

Celý projekt chce poukázat na velmi podceňovaný fakt, že právě kvalita partnerského vztahu rozhoduje o kvalitě a stabilitě rodinného soužití. Nejdůležitějším vztahem, na kterém rodina stojí, je právě vztah mezi dvěma partnery. Pokud partneři umějí produkovat a udržovat živý dlouhodobý partnerský vztah, tak se tím výrazně zvětšuje pravděpodobnost stabilní rodičovské spolupráce a rodinné pohody.Témata konferencí:

První z konferencí bude pořádána 12. února 2019 u příležitosti Národního týdne manželství v alternativních prostorách pražského klubu Rock café a jejím tématem bude „Partnerství a manželství aneb Je manželství stále atraktivní?“

Cílem tohoto dílu konference bude snaha se zaměřit na to, jak se dnes do partnerství vstupuje, jaké můžeme najít různé formy partnerských vztahů a jak se vyvíjí představy a očekávání o partnerství v moderní době. Konference se bude také zabývat otázkou, zda je institut manželství stále atraktivní.

Druhou v pořadí bude konference pořádaná 15. května 2019 v rámci Mezinárodního dne rodiny s tématem „Partnerství a rodičovství aneb Spočívá stabilita rodiny v kvalitním partnerství?“

Tento díl konference se pokusí ukázat, v čem je partnerství a rodičovství odlišné a proč rodičovství dokáže zničit dobré partnerství. Přednášející se budou věnovat i vlivu negativních zkušeností z původních rodin nebo přehnaného pracovního vytížení, které může mít za následek i rozpad rodiny.

Poslední konference se bude konat 10. října 2019 při Světovém dni duševního zdraví. Tématem budou tentokrát „Partnerské rozchody a rozvody aneb Rozpadají se vztahy zbytečně?“

Závěrem projektu se odborníci s veřejností zaměří na důvody, proč se Česká republika stále řadí mezi přední státy s procentem rozvodovosti na světě. Mnoho dlouhodobých vztahů, dokonce s dětmi, se rozpadá zbytečně a přednášející se pokusí se ukázat, co jsou hlavní důvody rozvodů a jak jim předcházet.

Celý cyklus je plánován jako neziskový, vstupné je spíše symbolické a je určeno pouze na provozní zajištění. Přednášející na konferencích vystoupí bez honoráře.

Prazskenovinky.cz informoval Vít Hofman, vedoucí oddělení komunikace a tiskový mluvčí Magistrátu hl. m. Prahy.

(jv,prazskenovinky.cz foto:arch)