Svátek má: Dobroslav

Regiony

Velikost textu:

Praha podpoří paliativní péči

Praha podpoří paliativní péči

Zásadní bude spolupráce mezi sociálními a zdravotnickými službami.  

Ilustrační foto
12. června 2019 - 12:30

Přední čeští odborníci na paliativní péči vytvoří s pražskou radní pro sociální a zdravotní politiku Milenou Johnovou dlouhodobou koncepci paliativní péče v hlavním městě. V Praze ročně umírá přes 12 tisíc lidí, z toho zhruba 60 % prožívá závěr života v nemocnicích.

„O umírání se konečně začíná mluvit. Čím dál tím víc lidí si uvědomuje, jak důležité je prožít poslední fázi života důstojně, bez bolesti a v co nejvyšší kvalitě. Umírající a nevyléčitelně nemocní se ptají po potřebných službách paliativní péče. Do lůžkových nebo mobilních hospiců, které tuto péči primárně poskytují, se však dnes v Praze dostane méně než desetina umírajících,“ řekla radní Milena Johnová, podle které chybí také ambulance paliativní péče.

Vedení hlavního města teď chce možnosti péče o nevyléčitelně nemocné a umírající zásadně rozšířit. Centrum paliativní péče na zadání hlavního města připravilo podrobnou analýzu paliativní péče v Praze, na kterou naváže přípravou dlouhodobé koncepce.

„Analýza definovala několik oblastí, které zatím nefungují příliš dobře. Kromě kapacity paliativní péče chybí třeba podpora pečujících rodin, celková informovanost občanů nebo rozvoj kompetencí u poskytovatelů takzvané obecné paliativní péče – praktických lékařů, agentur domácí péče, domovů pro seniory. To všechno bude potřeba vybudovat,“ shrnula radní Milena Johnová. Autoři analýzy doporučili také koordinovat podporu paliativní péče s ohledem na její zdravotně-sociální pomezí.

Koncepční plán rozvoje paliativní péče včetně konkrétních cílů a harmonogramu jejich plnění připraví expertní skupina. Zasedá v ní například primářka domácího hospice Cesta domů Irena Závadová, paliatr Ondřej Kopecký nebo geriatr Zdeněk Kalvach.

Pro Prahu jsou klíčovými partnery příspěvkové organizace, jejichž je magistrát zřizovatelem, a také neziskové organizace, které v současnosti nesou velký díl péče na svých bedrech.„Grantové programy by se měly vypisovat nejen na již zaběhnuté služby, ale také na nové nápady a projekty a na rozšíření znalostní podpory, která odborné i laické veřejnosti usnadní orientaci v problematice paliativní péče,“ řekl předseda výboru pro zdravotnictví pražského zastupitelstva Miloš Růžička.

„Budeme usilovat o prohloubení spolupráce mezi službami, které se na péči o nevyléčitelně nemocné a umírající podílejí. Příkladem může být propojení zdravotnické záchranné služby a mobilních hospiců, které by mohlo předejít hospitalizacím občanů přejícím si prožít závěr života v domácím prostředí. Kvalitní paliativní péči musí dostat co nejvíce Pražanů, kteří ji potřebují, a to bez ohledu na to, zda prožívají závěr života doma, v domově pro seniory nebo v nemocnici,“ uzavřela radní Milena Johnová.

Prazskenovinky.cz informoval Vít Hofman, vedoucí oddělení komunikace a tiskový mluvčí Magistrátu hlavního města Prahy.

(jv,prazskenovinky.cz foto:arch)