Svátek má: Bohumil

Regiony

Velikost textu:

Praha má zajištěné dodávky elektřiny a plynu do konce roku

Praha má zajištěné dodávky elektřiny a plynu do konce roku

Městská společnost Technologie hl. m. Prahy (THMP) zajistila dodávky elektrické energie a plynu pro hlavní město, Městskou policii hl. m. Prahy a další organizace hl. m. Prahy pro druhé pololetí tohoto roku.

Ilustrační foto
17. května 2023 - 12:30

Pražané se nemusejí obávat, že by hrozil nedostatek elektřiny například pro veřejné osvětlení. THMP zajistily dodávky elektřiny pro hlavní město a městské společnosti a jednají o dodávkách na příští rok. Zadávací řízení THMP uskutečnily již koncem minulého roku.

Elektrická energie je dodávána na principu zastropovaných cen díky nařízení vlády o stanovení cen elektřiny a plynu. Podle smlouvy dojde v závěrečném vyúčtování k porovnání zastropovaných a tržních cen a budou účtovány ty ceny, které budou nižší. Díky tomu Praha dosáhne maximální možné úspory a ekonomicky nejvýhodnějšího řešení.

„Ceny energií v poslední době divoce kolísají, chceme ale dát Praze a jejím obyvatelům alespoň nějakou jistotu. Prostřednictvím městské společnosti THMP jsme proto domluvili dodávky plynu a elektřiny na druhé pololetí tohoto roku, aby to bylo co možná nejúspornější a ekonomicky nejvýhodnější,“ říká primátor Bohuslav Svoboda. „Energetická bezpečnost je klíčovou záležitostí, okolnosti konfliktu na Ukrajině nás v tom jen utvrdily. Když to zjednoduším – mít čím svítit, topit a na čem vařit je každodenní nutností a vedení hlavního města si to plně uvědomuje,“ pokračuje primátor.

THMP v souvislosti s nákupy na spotovém trhu nadále sledují vývoj na trhu s energiemi. Aktuální cenový vývoj, který je pod úrovní cenových stropů, má s největší pravděpodobností jasné implikace pro návrat ke standardnímu tržnímu fungování, tedy zrušení zavedených cenových stropů.

THMP také plánují zajistit dodávky elektrické energie a plynu pro příští rok. Nicméně současné doporučení vlády praví, zajistit dodávky pouze pro rok 2023, jelikož v tomto roce jsou ceny zastropované. Pokud by zadavatel vysoutěžil fixní cenu i na další roky, pak hrozí (pokud by si to neošetřil prostřednictvím výhrady pro případ poklesu ceny na trhu), že bude platit cenu vyšší i v případě, kdy cena tržní bude již nižší.Předpokládaná hodnota veřejné zakázky na nákup elektrické energie pro druhé pololetí tohoto roku činí přibližně 104 milionů korun při odhadovaném objemu dodávek 31 GWh. Pro příští rok se očekává částka přibližně 251 milionů korun při očekávaném objemu dodávek 63 GWh. Předpokládaná hodnota veřejné zakázky na nákup plynu se odhaduje na 16 milionů korun pro rok 2024 při očekávaném objemu dodávek 10 GWh. Výše uvedené nacenění bylo provedeno na základě aktuálních tržních cen. Předpokládané hodnoty neobsahují poplatky za distribuci energií, které jsou regulované.

Informoval Magistrát hl. m. Prahy.

(jv,prazskenovinky.cz foto:arch)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
66%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
17%