Svátek má: Drahomíra

Regiony

Velikost textu:

Praha bude mít svou chytrou aplikaci pro turisty

Praha bude mít svou chytrou aplikaci pro turisty

Hlavní město se chce zařadit mezi moderní metropole a nabídnout zahraničním turistům i svým občanům atraktivní a praktické informace.

Ilustrační foto
9. srpna 2017 - 12:30

Městská společnost Operátor ICT v rámci konceptu Smart Cities v hl. m. Praze začala vyvíjet Turistickou mobilní aplikaci, která sleduje dva hlavní záměry. Zpřístupnit turistické informace a motivovat návštěvníky k prohlídce zajímavých míst také mimo historické centrum. Aplikace se vyvíjí pro platformy Android a iOS. Ambiciózní termín nasazení je už tento podzim.

„Chceme turisty nasměrovat i mimo centrum města a využít k tomu i trendu zábavných geolokačních her. Prahu ročně navštíví zhruba 6 milionů turistů ze zahraničí a k tomu ještě jeden milion turistů z České republiky. Obvykle se samozřejmě pohybují po těch notoricky známých místech a my jim chceme ukázat, že naše město není jen královská cesta, ale i spoustu dalších úžasných míst,“ říká primátorka Adriana Krnáčová.  

„Důležitá je provázanost připravované turistické mobilní aplikace s ostatními fungujícími, ale i připravovanými aplikacemi. Celý návrh je koncipován formou přátelských rad a doporučení, podaných stylem odlehčeného místního průvodce, které lze běžně obdržet pouze od kamaráda žijícího v daném městě,“ vysvětluje záměry vyvíjené aplikace primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová.

Základní funkcionality. Aplikace bude oficiální zdroj aktuálních informací obsahující např. rozsáhlý seznam památek a zajímavostí včetně informací o nich, trasy pro různé cílové skupiny, informace o možnosti slev, dopravu, mapy a navigace na body zájmu, nouzové kontakty a místa, aktuální kulturní, sportovní, společenské a další akce. Dále chce formou geolokačních her a zájmových túr podpořit a motivovat zahraniční i tuzemské turisty Prahy k navštívení zajímavých míst mimo historické centrum, kam v současnosti míří 80 % všech návštěvníků hlavního města. Tímto způsobem budou promována atraktivní místa mimo centrum, čímž by mělo dojít k rovnoměrnější distribuci návštěvníků v rámci Prahy. Vedlejším přínosem bude i získání dalších informací o návštěvnících. Pro rezidenty se v budoucnu plánuje přidání informací o volnočasových aktivitách.


Výchozí situace. Prahu v loňském roce navštívilo více než 6 milionů zahraničních návštěvníků, přes milion tuzemských a žije v ní téměř 1.3 milionu rezidentů. V současné době Praha disponuje pouze rozcestníkem v podobě mobilní aplikace Prague Guide (The Official Prague Portal), která uživatele směruje k vybraným důvěryhodným praktickým aplikacím.

Turistická mobilní aplikace se prolíná a doplňuje s dalšími projekty v rámci celého konceptu Smart Cities v hl. m. Praze a lidé si ji budou moci stáhnout už tento rok na podzim. Dostupná bude kromě českého jazyka i angličtině, němčině, španělštině, portugalštině, italštině, francouzštině, ruštině, čínštině nebo korejštině.

Prazskenovinky.cz informoval Magistrát hlavního města Prahy.

(jv,prazskenovinky.cz foto:mhmp)