Svátek má: Ivona

Regiony

Velikost textu:

Praha 8 vysvětluje názvy svých ulic

Praha 8 vysvětluje názvy svých ulic

Možná to také znáte – bydlíte někde léta, a přesto je pro Vás jméno ulice záhadou. Proto se radnice Prahy 8 rozhodla oslovit majitele domů, zda by souhlasili s umístěním dodatkových tabulí, které by názvy ulic vysvětlily.

Zenklova
31. července 2018 - 12:30

První cedule budou instalovány ve středu 1. srpna 2018 místostarostou MČ Prahy 8 Radomírem Nepilem v libeňské ulici Voctářova v 10.00 hodin. V Praze 8 je řada ulic, které připomínají významné historické osobnosti, ale mnoho lidí o nich dnes nic neví.

„Typickým příkladem je Voctářova ulice v Libni, která je pojmenována po posledním starostovi samostatného města Libeň,“ uvádí místostarosta MČ Praha 8 Radomír Nepil, který projekt inicioval.

„Řada ulic v Praze 8 nese název po hrdinech protinacistického odboje, kteří byli za svou činnost nacisty popraveni. Takovými příklady jsou ulice Mašínova, Balabánova nebo Bojasova v Kobylisích. Některá pojmenování ulic jsou přímo spojena s osobnostmi, které se zapojili do úspěšného atentátu na Heydricha, který se uskutečnil v roce 1942 v Libni. Jsou to ulice Gabčíkova, Novákových, nebo karlínské Lyčkovo náměstí,“ vysvětluje názvy ulic v osmé městské části její místostarosta Radomír Nepil.

Ulice v Praze 8 nejsou pojmenovány pouze po významných osobnostech, ale nesou také názvy po bývalých usedlostech, které se na jejím území kdysi nacházely, jako byla např. Bulovka, Palmovka nebo Stírka. S nápadem na umístění dodatkových tabulí, které připomenou historický kontext pojmenování, se radnice nechala inspirovat v městských částech, které tyto tabulky již nainstalovaly. Cedule budou modré, aby se nepletly s červenými s názvem ulice a umístěny budou na nejfrekventovanějších křižovatkách nebo na začátku a konci ulice.

Ďáblice mají novou bezmotorovou komunikaci

„Cedule budeme instalovat již od srpna tohoto roku, vždy se souhlasem majitele daného domu. Zároveň budeme rádi, pokud se nám ozvou další majitelé domů nebo členové Společenství vlastníků jednotek se zájmem o umístění takové dodatkové tabule,“ říká místostarosta Nepil.

V první vlně je vytipováno přes 100 ulic, na jejichž pojmenování se lidé nejvíce ptají. Podmínkou umístění tabulky je již v minulosti umístěná červená cedule s názvem ulice.

Prazskenovinky.cz informovala Mgr. Marcela Konrádová, Ph.D. za Úřad městské části Praha8.

(jv,prazskenovinky.cz foto:arch.úmč praha 8)