Svátek má: Josef

Regiony

Velikost textu:

Páternoster v budově pražské Nové radnice je opět v provozu

Páternoster v budově pražské Nové radnice je opět v provozu

Radní hlavního města Jan Wolf slavnostně spustil nově zrekonstruovaný páternoster v budově Nové radnice.

Jan Wolf spustil nově zrekonstruovaný páternoster
21.duben 2017 - 12:30

Oběžný výtah ze sedmdesátých let minulého století prošel za tři měsíce generální opravou a jeho nový vzhled by měl připomínat historické prvky v budově. Rekonstrukce se týkala všech kabin, elektroinstalace, bezpečnostního zabezpečení, strojovny výtahu a stála magistrát více než tři a půl milionu korun.

„Páternoster v Nové radnici již dnes patří mezi unikátní inženýrské památky, které může každý, kdo zavítá do této veřejné budovy, vyzkoušet a obdivovat. V současné době již není mnoho míst, kde je oběžný výtah v provozu. Jsem velice rád, že Strojní fakulta ČVUT ve spolupráci s pražskými památkáři pomohla připravit tuto citlivou rekonstrukci. Výsledek je vskutku obdivuhodný,“ řekl radní Jan Wolf.


V Nové radnici byl doposud v provozu páternoster ze sedmdesátých let minulého století. V té době byl původní výtah pravděpodobně zrekonstruován. Bohužel se k původnímu páternosteru nedochovala žádná dokumentace ani fotografie. Magistrát tak po dohodě s památkáři zvolil vzhled výtahu, který odpovídá ztvárnění obložek a dveří v budově. Díky tomu zrekonstruovaný páternoster působí jako historická součást interiéru budovy a stává se dominantou prostoru.

V rámci rekonstrukce byly osazeny nové vstupní portály a nové obložení kabin. Očím uživatelů zůstávají skryty kompletně nová elektroinstalace a zabezpečovací prvky, repasované rámy kabin a jejich vedení. Generální opravou prošla i samotná strojovna výtahu.

Autorem projektu rekonstrukce je Ústav konstruování a částí strojů Strojní fakulty ČVUT. Celková cena rekonstrukce byla 3 642 100 korun bez DPH a jejím zhotovitelem byla společnost VÝTAHY Plzeň - Elex, s.r.o.

Prazskenovinky.cz informoval Magistrát hlavního města Prahy.

(jv,prazskenovinky.cz foto:mhmp)