Svátek má: Romana

Regiony

Velikost textu:

Od začátku roku čelili pražští strážníci téměř šedesátce útoků

Od začátku roku čelili pražští strážníci téměř šedesátce útoků

Strážníci se denně při své činnosti setkávají s vulgárním jednáním některých spoluobčanů. Mnohdy toto chování přeroste až ve fyzickou agresi a dochází k napadení strážníka.

Ilustrační foto
4. listopadu 2018 - 12:30

Převážně bývá takové jednání podpořeno alkoholem nebo jinými návykovými látkami. Takové zákroky vyžadují použití donucovacích prostředků a dotyční se leckdy druhý den probudí na záchytce. Během včerejšího dne došlo hned ke čtyřem událostem, kdy se pražští strážníci museli zabývat útočným chováním přestupců. Od začátku tohoto roku se jednalo již o 58 napadení.

Hlídka z Prahy 10 řešila v odpoledních hodinách na autobusové zastávce ve Vršovicích agresivního čtyřicetiletého muže. Ten házel po jedoucích vozidlech odpadky a sprostě nadával kolemjdoucím. Své si vyslechli i zasahující strážníci. Pokus o útok pěstmi a kopanci hlídka zastavila použitím hmatů a chvatů. Následně byl muž předán v poutech kolegům ze státní policie.

O pár hodin později bylo „veselo" v ulici Národní, kde opilý čtyřicetiletý muž napadal kolemjdoucí a vulgárně vykřikoval. Sprosté urážky si vyslechli na své konto opět i strážníci. Výtržníka, který se je následně pokusil napadnout, zpacifikovali. Dechová zkouška s hodnotou 1,5‰ a nekontrolovatelné agresivní chování byly důvodem pro převoz na záchytku.

Na záchytnou stanici putoval i další čtyřicetiletý muž. Ten spal v osm hodin večer v parku na náměstí Winstona Churchilla a měl kolem sebe rozházené odpadky, prázdné lahve od vína a cigaretové nedopalky. Strážníkům z Prahy 3, kteří situaci řešili, sdělil: „Nas*at, nic vám nedám a uklízet to nebudu, vy zm*di." A od sprostých nadávek přešel k fyzickému útoku.  V poutech byl vzápětí předveden na služebnu státní policie ke zjištění totožnosti a se svými 2,22 ‰ putoval následně na záchytku.


Sérii těchto případů zakončil dvaatřicetiletý muž krátce po půlnoci ve stanici metra Náměstí Republiky. Polonahý sprostě pokřikoval na ostatní cestující a odmítal uposlechnout dozorčího, aby opustil prostory. Ven ho museli vyvést až strážníci z Hlídkového útvaru. Výtržníkovi, který nadýchal téměř 2,4  ‰, se to nelíbilo a pokusil se strážníky napadnout. Následoval obdobný scénář jako u přechozích případů. Po použití hmatů, chvatů a nasazení služebních pout byl převezen k ostatním na protialkoholní záchytnou stanici. Všemi případy se budou dále zabývat úředníci příslušného správního orgánu.

Pražskénovinky.cz informovala Bc. Michaela Teplá, tisková mluvčí MP Praha.

(jv,prazskenovinky.cz,foto:arch.)