Svátek má: Jeroným

Regiony

Velikost textu:

Od 1.dubna mohou mít elektromobily speciální značky

Od 1.dubna mohou mít elektromobily speciální značky

V budoucnu taková speciální značka usnadní parkování v zónách placeného stání.

Ilustrační foto
28. března 2019 - 12:30

O speciální registrační značku si mohou od 1. dubna požádat majitelé elektromobilních aut, hybridních aut - je-li hodnota CO2 v kombinovaném provozu nejvýše 50g/km - a aut na vodíkový pohon, a to buď při registraci nového vozidla, nebo mohou požádat o její výměnu místo stávající registrační značky. V budoucnu značka usnadní parkování v zónách placeného stání.

Tyto požadavky budou řešeny na pracovišti registru vozidel odboru dopravněsprávních činností Magistrátu hl. m. Prahy v Praze 4, Na Pankráci 1685/17 a 19. Registrace takového vozidla s přidělením značky série EL bude bezplatná, stejně jako přidělení výměnou za původní registrační značku. Úřad značku vydá do patnácti dnů ode dne podání žádosti. Majitelé či provozovatelé elektromobilů nemusí o novou speciální registrační značku žádat povinně, na autech může zůstat i původní registrační značka. Nová značka však brzy umožní elektromobilům bezplatné parkování v zónách placeného stání i bez registrace, která je v současné době pro umožnění bezplatného parkování potřeba po zaplacení poplatku 100 korun.

„Naším cílem je omezování emisí z dopravy, a proto podporujeme zvýhodnění aut s alternativním pohonem. Jejich bezplatné parkování v zónách placeného stání je jednou z možností, jak řidičům těchto vozů pohyb po městě usnadnit,“ upřesnil náměstek pražského primátora Adam Scheinherr.


Praha také chystá posílení stávající sítě nabíjecích stanic. Do konce roku 2019 by mělo být v pražských ulicích vybudováno padesát rychlonabíjecích a devět středně rychlých nabíjecích bodů. Touto výstavbou dojde ke zpětinásobení stávajícího počtu rychlonabíjecích stanic na území hlavního města. Koordinaci projektu má na starosti společnost Operátor ICT, která v metropoli zastřešuje zavádění Smart Cities technologií.  

Hrady a zámky na Liberecku zahajují sezonu

Prazskenovinky.cz informoval Vít Hofman, vedoucí oddělení komunikace a tiskový mluvčí Magistrátu hl. m. Prahy.

(jv,prazskenovinky.cz foto:arch.čez)