Svátek má: Viola

Regiony

Velikost textu:

Nové vlaky vyjedou v Praze i Středočeském kraji už 10. prosince

Nové vlaky vyjedou v Praze i Středočeském kraji už 10. prosince

Neděle 10. prosince 2017  je dnem, kdy v Praze i Středočeském kraji vyjedou nové vlakové spoje a ke stejnému datu se také rozšíří na Benešovsko, Kolínsko a Kutnohorsko možnost cestovat ve vlacích na jízdní doklady Pražské integrované dopravy.

Obrázek je ze setkání vedení ROPID se zástupci médií
10.prosinec 2017 - 07:18

Největší novinkou bude noční rozjezd o víkendových nocích z pražského hlavního nádraží v půl třetí ráno do všech hlavních směrů. Přibydou nové vlaky na Posázavském pacifiku, mezi Slaným a Kralupy nad Vltavou i mezi Litní a Zadní Třebaní a více přímých vlaků pojede také z Prahy do Mělníka. V sezóně začne jezdit nový turistický vlak Cyklo Brdy z Prahy do Březnice a zrychlí vlakové spojení z Kladna na pražský Zličín a Smíchov.

Pražský noční rozjezd

"Na území hlavního města zvyšujeme objednávku o 4,2 %. Jen pro představu, v novém jízdním řádu ujedou vlaky po Praze skoro 5,2 milionu kilometrů,“ řekl k novému jízdnímu řádu  náměstek primátorky a pražský radní pro dopravu Petr Dolínek.

"Ve spolupráci se Středočeským krajem jsme se domluvili na nových víkendových nočních rozjezdech. O sobotách a nedělích se přesně v půl třetí ráno rozjedou z pražského hlavního nádraží vlaky směrem do Kladna, Kolína přes Nymburk i Český Brod, do Berouna, Benešova u Prahy, Kralup nad Vltavou a do Mělníka. Lidé už nebudou muset chvátat o víkendu na poslední vlak v půl jedné, jako dosud," doplnil Dolínek.

Ve Středočeském kraji ujedou vlaky skoro 16 milionů kilometrů

Středočeský kraj se rozhodl objednat pro své obyvatele nové vlaky ve všech koutech regionu.

"Kromě nočních rozjezdů, které jsme domluvili společně s Prahou, pracujeme na tom, abychom postupně přidávali vlaky všude, kde je to potřeba. Výsledkem je o 4,4 % vyšší objednávka pro příští rok, za zmínku stojí určitě třeba nový ranní spěšný vlak z Mladé Boleslavi do Prahy," řekl k tomu  radní Středočeského kraje pro oblast dopravy František Petrtýl.

"Zlepšujeme ale také současné přestupní vazby. Příkladem může být spojení z Kladna do Prahy přes Hostivici. Nově jsme upravili přípoje v Hostivici, aby osobní vlaky na Zličín, Smíchov a hlavní nádraží navazovaly na rychlíky a spěšné vlaky od Kladna. Cesta na Smíchov teď bude pro Kladenské rychlejší a celkově se zlepší přestupní vazby na všechny směry z Hostivice, tedy i na tratích do Rudné a Středokluk."

Největší novinky v jízdním řádu 2018
•    noční víkendový rozjezd ve 2:30 hod. z pražského hlavního nádraží,
•    lepší spojení na hlavních tratích na začátcích a koncích přepravních špiček a ve večerním období (nejvytíženější úseky na tratích Praha – Poříčany – Kolín, Praha – Nymburk – Kolín, Poříčany – Nymburk, Praha – Beroun, Praha – Benešov u Prahy),
•    nové přímé vlaky Praha – Mělník a nový ranní spěšný vlak z Mladé Boleslavi do Prahy,
•    zkrácení odpoledního intervalu z 60 na 30 minut na trati Slaný – Kralupy nad Vltavou,
•    nové vlaky Zadní Třebaň – Liteň (zkrácení intervalu v ranní špičce na 30 minut, v odpolední na 60 min),
•    zlepšení přestupních vazeb v Hostivici, nově se sjedou každou hodinu do Hostivice vlaky z pěti směrů (od Kladna, Rudné u Prahy, Středokluk, Smíchova a Zličína a od Dejvic a Veleslavína) a cestující budou mít možnost přestupovat do všech směrů,
•    prodloužení linky S54 Hostivice – Středokluky nově až do Tuchoměřic a Noutonic, pravidelný vlakový provoz v pracovní dny se do těchto dvou obcí vrací po 13 letech,
•    tři nové vlaky v každém směru, a tedy i zkrácení intervalu na linkách S8 Praha – Vrané nad Vltavou-Čerčany / S88 Praha – Vrané nad Vltavou – Dobříš.
•    nový noční vlak v 0:37 na lince S6 Praha – Rudná u Prahy – Beroun,
•    nové turistické vlaky „Cyklo Brdy“ a „Český ráj“.

"V pražské aglomeraci setrvale roste počet cestujících, kteří využívají vlaky k cestě do práce, za zábavou i každodenními povinnostmi. Na řadě tratí proto posílíme dopravu a zároveň i vylepšíme přestupní vazby. Myslíme ale i na cestující, kteří využívají vlaky k víkendovým výletům, a proto v příští sezóně výrazně rozšíříme počet turistických spojů. Ve spolupráci s objednateli dopravy zahájíme provoz nových sezónních turistických vlaků »Cyklo Brdy« z Prahy přes Příbram do Březnice a »Český ráj« z Prahy přes Nymburk a Jičín do Turnova. Oba tyto spoje pojedou o víkendech a svátcích od konce března do konce října a nepochybně pomůžou zatraktivnit obě dvě tyto významné turistické lokality. " řekl Jakub Goliáš, ředitel Regionálního obchodního centra ČD pro Prahu a Středočeský kraj.


Kromě těchto nových turistických vlaků budou v zimním období, kdy nejezdí výletní vlak Cyklohráček, jezdit také nové spoje z Hostivice přes Noutonice (kolem hradu Okoř) do Slaného.

S jízdenkami PID nově na Benešovsko, Kolínsko a Kutnohorsko

"S příchodem nového jízdního řádu se také výrazně rozšiřuje oblast, kde bude možné cestovat vlakem na jízdenky Pražské integrované dopravy. Nově se do systému připojí 76 stanic a zastávek na tratích do Votic, Vlašimi, Sedlčan, Kolína, Kutné hory či Zbraslavic nebo Ledečka či Křince. Jízdní doklady Pražské integrované dopravy bude možné nově využít také v rychlících z Prahy do Kolína a dál do Kutné Hory,“ řekl ředitel ROPID Petr Tomčík.

Lidé budou mít možnost využít na uvedených tratích předplatní kupony PID i jízdenky pro jednotlivou jízdu, upozorňuje ředitel Integrované dopravy Středočeského kraje Pavel Procházka: "Na zastávkách zatím ještě nejsou označovače jízdenek pro jednotlivou jízdu, řešíme to intenzivně se Správou železniční dopravní cesty i s Českými drahami. Pokud by chtěli cestující jet na jízdenku pro jednotlivou jízdu z regionu do Prahy, prodají jim je pokladní například v Kolíně, Kutné Hoře ve Velmi v Pečkách, Olbramovicích, Sedlčanech nebo ve Velkém Oseku. U těchto jízdenek si tak může cestující přesně zvolit začátek jejich platnosti.“

(ps, Prvnizpravy.cz, foto: Petr Skála)