Svátek má: Čeněk

Regiony

Velikost textu:

Návrh na zvýšení rizikového příplatku strážníků ministryně odmítla

Návrh na zvýšení rizikového příplatku strážníků ministryně odmítla

Návrh pražských radních na zvýšení horní hranice rizikového příplatku strážníků ministryně sociálních věcí odmítla.

Ilustrační foto
10. února 2019 - 12:30

Pražská radní Hana Kordová Marvanová a náměstek primátora Petr Hlubuček chtějí zvýšit horní hranici rizikového příplatku strážníků. Proto se obrátili s návrhem změny na ministryni sociálních věcí, ta však jejich žádost odmítla. Cílem návrhu je zvýšit atraktivitu profese strážníka obecní policie a umožnit, aby obec mohla podle svého rozhodnutí navýšit odměny strážníků. Členové Rady hl. m. Prahy se stanoviskem ministryně Maláčové nesouhlasí a apelují na vládu, aby toto stanovisko přehodnotila.

Důvodem, proč radní Kordová Marvanová navrhuje změnu, je především zlepšení podmínek odměňování strážníků obecní policie za práci vykonávanou s vysokým rizikem ohrožení života nebo zdraví. Od 1. 1. 2019 došlo na základě změny zákona č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, k navýšení zvláštního (rizikového) příplatku příslušníků bezpečnostních sborů, a to z 6 000 Kč na 10 000 Kč.

„Porovnáme-li práci strážníka obecní policie a policisty, zjistíme, že se jedná o práci obdobně náročnou a také obdobně rizikovou. Odlišné odměňování je tedy neodůvodněné, porušuje princip spravedlivého odměňování,“ vysvětluje radní Kordová Marvanová, proč se ve věci obrátila na ministerstvo práce a sociálních věcí.

Důvodem, proč ministryně návrh členů Rady hl. m. Prahy odmítla je, že míra rizik spojená se služebním poměrem příslušníků Policie České republiky není objektivně srovnatelná s mírou rizik spojenou s výkonem práce strážníků obecní policie v pracovním poměru.

„Tento důvod naprosto odmítáme. Strážníci jsou ve stejném ohrožení a jejich práce je stejně důležitá jako práce jejich kolegů ze státní policie. Praha se navíc dlouhodobě potýká s nedostatkem strážníků, aktuálně jich chybí skoro 340. Navýšení rizikového příplatku by zvýšilo atraktivitu strážnické profese na trhu práce. Je absurdní, že ministryně neumožní úpravu legislativy a znemožní obci, aby z vlastního rozpočtu mohla odměnit strážníky působící na jejím území,“ doplňuje náměstek primátora Petr Hlubuček.

Oba členové Rady hl. m. Prahy jsou přesvědčeni, že aktuální rozdíl mezi výší rizikového příplatku členů bezpečnostních sborů a obecními strážníky ještě sníží atraktivitu profese strážníka obecní policie, zejména v Praze.

Praha je bezpečná. Myslí si to drtivá většina obyvatel metropole

„Navrhovaná změna by neznamenala větší rozpočtovou zátěž pro jednotlivá města a obce. Bylo by totiž na zvážení jednotlivých obcí, zda ke zvýšení rizikového příplatku vzhledem k rozpočtovým možnostem přistoupí. Proto apelujeme na vládu, aby nebránila rozhodování obce, jak a v jaké výši bude vyplácet své strážníky,“ shodují se oba radní.

Prazskenovinky.cz informoval Vít Hofman, vedoucí oddělení komunikace a tiskový mluvčí Magistrátu hl. m. Prahy.

(jv,prazskenovinky.cz foto:arch.)