Svátek má: Jindřich

Regiony

Velikost textu:

Na 130 tisíc pražských sloupů veřejného osvětlení ukrývá kód

Na 130 tisíc pražských sloupů veřejného osvětlení ukrývá kód

Na 130 tisíc pražských sloupů veřejného osvětlení ukrývá i unikátní pomůcku záchranného systému. Chystá se jeho modernizace.

Ilustrační foto
3. ledna 2019 - 12:30

Každý z více než 130 tisíc sloupů veřejného osvětlení je označen vyraženým unikátním číselným kódem. Ten přesně identifikuje konkrétní sloup a dává tak díky číslu přesnou informaci o jeho poloze.

„Máme k dispozici databázi těchto čísel, která je přístupná složkám Integrovaného záchranného systému. Operátoři tísňových linek jsou díky tomu schopni velmi rychle lokalizovat volajícího, když jim nahlásí číslo nejbližšího sloupu veřejného osvětlení. V praxi to hodně pomáhá,“ říká radní hl. m. Prahy pro majetek Jan Chabr.

Systém se osvědčuje hlavně při dopravních nehodách, nebo když dojde na veřejném prostranství ke zranění či se někomu udělá nevolno. Veřejné osvětlení spravuje společnost Technologie hlavního města Prahy, založená v polovině loňského roku, která by měla systém vylepšit.

„Jde o to, aby člověk nemusel sdělovat operátorovi číslo uvedené na štítku. Aby ten proces byl rychlejší. O zavedení QR kódu a dalších informací, které by usnadnily práci v rámci Integrovaného záchranného systému, budeme se zástupci záchranářů ještě diskutovat,“ dodává radní Jan Chabr.

Praha získala ocenění v soutěži Chytrá města pro budoucnost 2018

Modernizované štítky by se měly na stožárech pražského veřejného osvětlení začít objevovat už v průběhu roku 2019. Prazskenovinky.cz informoval Magistrát hl. m. Prahy.

(jv,prazskenovinky.cz foto:arch.)