Svátek má: Roman

Regiony

Velikost textu:

Lampy v pražských ulicích se po setmění rozsvítí bez omezení

Lampy v pražských ulicích se po setmění rozsvítí bez omezení

I přes mimořádná opatření Technologie hlavního města zabezpečí, aby se lampy v pražských ulicích po setmění rozsvěcely bez omezení.

Ilustrační foto
23. března 2020 - 12:30

Nákaza virem COVID-19 přinesla ochromení každodenního života. Veřejné osvětlení ale musí stejně jako dodávky energií nebo poskytování zdravotnických služeb fungovat bez omezení.

„Chod města musí být pro Pražany zajištěn i v takto mimořádné době. V případě městského osvětlení si těžko můžeme představit, že přestane po setmění svítit polovina ulic v důsledku vládních opatření,“ řekl radní hl. m. Prahy Jan Chabr, který má pražské veřejné osvětlení ve své gesci.

O 135 tisíc stožárů veřejného osvětlení se stará městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP). Ta učinila nezbytná opatření k zajištění svého chodu, a především bezpečnosti svých zaměstnanců. Předseda představenstva THMP Tomáš Jílek uvedl,  že již v době prvního výskytu nákazy v Evropě požadoval od svých zaměstnanců po návratu z postižených regionů 14denní práci z domova.

„Dnes už je situace podstatně složitější. U koho to charakter práce dovoluje, ten pracuje na dálku. Pokud to možné není, jako třeba u dispečerů nebo montérů, děláme vše pro zajištění jejich bezpečnosti na pracovišti,“ vysvětlil. Zaměstnanci tak při práci používají ochranné roušky, mají k dispozici dezinfekční gely a každé 3 až 4 hodiny jsou jejich pracoviště dezinfikována. „Pokud se naši zaměstnanci nedopravují do práce vlastním autem, zajišťujeme jim svoz do zaměstnání tak, aby nemuseli v době pandemie cestovat MHD,“ doplnil.

Správa a údržba veřejného osvětlení v hlavním městě tak probíhá standardně. „Dispečink máme stále v provozu 24 hodin denně. V posledních dnech jsme sice zaznamenali lehký pokles v množství hlášených poruch, ale to je vzhledem k situaci pochopitelné,“ upřesnil Tomáš Jílek a současně uvedl, že obě výjezdová střediska fungují bez omezení. „Ve středu proběhla i pravidelná kontrola svítivosti, kterou na základě smlouvy s hlavním městem provádíme. Zjistili jsme na ní jen 6 nefunkčních světelných zdrojů z celkových 805 zkontrolovaných, což je výsledek, který nám dělá opravdu radost,“ dodal.

Roušky pro Prahu a Dopravní podnik šijí v Litoměřicích

„Jsem rád, že se nám i v tuto vypjatou dobu daří v THMP zajišťovat profesionální práci a to včetně dodržování všech preventivních opatření. Pevně věřím, že nám situace dovolí co nejdříve pokračovat ve všech nastartovaných projektech zase ve stoprocentním nasazení,“ uzavřel radní Jan Chabr.

Pražskénovinky.cz informoval Vít Hofman, tiskový mluvčí Magistrátu hl. m. Prahy.

(jv,prazskenovinky.cz,foto:arch.mhmp)