Svátek má: Gabriel

Regiony

Velikost textu:

Kontroverzní švýcarská firma SICPA usiluje o bruselskou zakázku

Kontroverzní švýcarská firma SICPA usiluje o bruselskou zakázku

O velkou bruselskou zakázku proti pašování cigaret usiluje kontroverzní švýcarská firma SICPA. V záloze má připraveného svého poradce, bývalého šéfa Mezinárodního měnového fondu, neblaze proslulého Dominika Straus-Kahna.

Dominik Straus-Kahn, poradce švýcarské firmy SICPA
19.duben 2017 - 15:36

Krabička cigaret stojí v Belgii pět a půl eura, v Polsku tři a půl, na Ukrajině  něco přes euro a v Rusku necelá dvě eura. V Bělorusku pak dokonce v přepočtu méně než euro. Není proto divu, že východní hranice Evropské unie čelí tlaku pašeráků s cigaretami. Nejvíce pašovaných cigaret míří do Evropy z Ukrajiny. Nikoho pak nepřekvapí, že Brusel boji proti pašování cigaret věnuje v poslední době nemalé úsilí.  

Nelegální obchod s tabákovými výrobky patří v EU k poměrně závažným problémům. Každý rok kvůli němu přicházejí členské země o více než 10 miliard eur na daních, clech a poplatcích. Proto mají být evropská opatření proti černému obchodu co nejpřísnější. Evropa chce mít vlastní systém sledovatelnosti až na úroveň jednotlivých maloobchodníků. Například kódy, které již dnes krabičky cigaret od největších výrobců mají, by měly obsahovat ještě více informací. Ani to ale podle většiny odborníků neodhalí nelegálně distribuované nebo prodávané cigarety.

Na český trh se dostávají miliony pašovaných ukrajinských cigaret

Časový stres, vše má být hotovo do konce tohoto roku, a další nejasnosti kolem způsobu označování legálních cigaret a sledování těch pašovaných na trhu, využívají některé firmy, které nabízejí Bruselu svůj „zaručený“ systém sledování zboží na trhu.  Ne vždy ale jde o firmy s nejlepší pověstí.

Konkrétním aktuálním příkladem je švýcarská společnost SICPA vyvíjející v současnosti velký tlak na příslušné evropské orgány, aby zakázku na sledování cigaret na trhu, těch originálních i pašovaných, od Evropské unie získala právě ona. Je známá svým agresivním lobbingem a o zakázku na sledování cigaret usiluje už minimálně pět let. Zaznamenány jsou například schůzky švýcarských lobbistů s Ředitelstvím pro zdraví a spotřebitele (SANTE), a to již v roce 2012.

Podle svých oficiálních stránek SICPA HOLDING SA poskytuje zabezpečené identifikace, sledovatelnost různých výrobků a autentizační služby. Společnost například nabízí bezpečnostní identifikační řešení pomocí neviditelného inkoustu pro bankovky a úřední doklady, bezpečnostní štítky a značení výrobků.  Oficiálně poskytuje „viditelnost“ pro různé produkty, včetně tabáku, alkoholických nápojů, léčiv a potravin a nealkoholických nápojů. Na první pohled ideální firma, která by mohla pomoci v boji proti pašovaným cigaretám.

Bližší pohled na jejich poslední zakázky už tak přesvědčivý není. Jednoznačně z něj například vyplývá, že švýcarská společnost SICPA, která byla založena v roce 1927, je v současnosti namočena v několika politických korupčních skandálech. Například v Brazílii se společnost SICPA ocitla ve středu velkého vyšetřování korupce a následně jí byla dokonce vypovězena smlouva o systému sledovatelnosti nápojů. Smlouva byla se švýcarskou společností SICPA uzavřena bez výběrového řízení, vše se dostalo až k soudu a mluvilo se až o 27 milionech euro, které byly použity k úplatkům. Rovněž v Keni je společnost SICPA kritizována za svůj systém sledování zboží a je obviňovaná z různých podvodů a korupčního jednání. Bývalý keňský premiér nedávno obvinil vládu za zbytečné uzavření smlouvy s touto švýcarskou společností a za vyhození miliard z kapes daňových poplatníků.

Přes viditelné skandály společnost SIPCA i nadále usiluje o zakázky v jiných částech Afriky, například v Togu a Senegalu, tedy v zemích s největší mírou korupce na světě. Navíc k tomu získala zřejmě „ideálního“ pomocníka,  kontroverzního politika a ekonoma Dominika Straus-Kahna, bývalého šéfa Mezinárodního měnového fondu.

Veřejnosti je především znám ze skandálu s pokojskou z newyorského hotelu, která ho obvinila, že ji násilím přinutil k sexu. Jak je známo, pokojské zaplatil vysoké, ale nikdy blíže nespecifikované „bolestné“ a ukončil tím soudní tahanice. Následně pak byl odvolán z funkce šéfa Mezinárodního měnového fondu. Nyní se tak  postupně vrací do veřejného života. Jeden čas měl radit i Kubáncům a osobně Castrovi, jak zlepšit obchodní vztahy s USA.

Tristane Banon žaluje Strausse za znásilnění


Poradcem firmy SIPCA se stal na činnosti "mimo Evropu". Byl konsultantem v několika afrických zemích, od března 2016 byl například zaměstnán jako poradce vlády Toga. V prosinci 2016 SICPA podepsala kontrakt s vládou Toga na provádění systému sledovanosti pro nápoje, speciálně vodu. Okolnosti tohoto obchodu vzbuzují dodnes v Togu velké emoce. Začátkem ledna letošního roku například navštívil Senegal, kde se setkal s prezidentem Senegalu Macky Sallem a obchod pro firmu SIPCA na sebe jistě nenechá dlouho čekat. V minulosti byl  Dominik Straus-Kahn spojován s ostatními švýcarskými firmami, například otevírajícími novou banku (National Credit Bank) v Jižním Súdánu.

Bez ohledu na problémy ve světě se společnost SICPA nyní soustředí na Evropu a snaží se podílet na sledovanosti a bezpečnostním systému pro tabákové výrobky. Podle evropské směrnice by měl být systém navržen do konce roku 2017. Spěch a nepozornost by lobbisté švýcarské kontroverzní společnosti právě rádi využili k získání super výhodné evropské zakázky. Už nyní je jasné, že k tomu využívají ne zrovna čisté zkušenosti z Afriky a rady svého poradce Dominik Straus-Kahna.

Své příznivce si SICPA ale rychle získává i přímo v Evropském parlamentu. Gilles Pargneaux, člen Evropského Parlamentu, hostil například nedávno akci Evropského Parlamentu o sledování tabákových výrobků. Byl velmi kritický vůči tabákovému průmyslu a zdůrazňoval, že výrobci cigaret by se sledování neměli vůbec účastnit. Navíc jeden tak zvaně nezávislý poradce, který se celé akce na pozvání europoslance  Gilles Pargneauxe  zúčastnil a lobboval za zadání zakázky pro firmu SIPCO, byl dříve spolupracovníkem této švýcarské firmy. Dalším řečníkem na akci Leszek Bartlomiejczyk, který dříve také pracoval pro tuto švýcarskou firmu, obhajoval řešení vhodné pro SICPA.

Ustojí Brusel tak velký lobbistický tlak, který je nyní organizován švýcarskou firmou SICPA? Neskloní se před jejich osmašedesátiletým poradcem Dominikem Straus-Kahnem,  francouzským ekonomem a politikem, od listopadu 2007 do května 2011 generálním ředitelem Mezinárodního měnového fondu? Mužem s podivnou pověstí,  který byl za kuplířství a znásilnění vyšetřován ve Francii i v USA? Snad ne. Do konce letošního roku budeme moudřejší.

(red.prazskenovinky.cz,foto:arch.)