Svátek má: Eliška

Regiony

Velikost textu:

Karlínská část cyklostezky láká cyklisty i pěší na zbrusu nový povrch

Karlínská část cyklostezky láká cyklisty i pěší na zbrusu nový povrch

V pátek 26. května 2023 městská část Praha 8 slavnostně zahájila obnovení provozu na zpevněném a rozšířeném úseku páteřní cyklostezky od Negrelliho viaduktu po Breifeldovu ulici.

Ilustrační foto
28. května 2023 - 12:30

Cyklostezka A2, která spojuje centrum Prahy s okrajem města je díky své atraktivní poloze při břehu Vltavy hojně využívána cyklisty i pěšími.

„Modernizaci cyklostezky v Karlíně považuji za jeden z nejvýznamnějších cykloprojektů v tomto volebním období. Další podobně důležitá pak bude drážní promenáda nebo cyklostezka přes Dvorecký most. Společná stezka pro chodce i cyklisty, která je celoročně sjízdná, navíc otevírá i nové pohodlnější možnosti dojíždění z východu Prahy do centra města. Na realizaci tohoto projektu městská část Praha 8 minulý rok získala od magistrátu 12 milionů korun," říká Zdeněk Hřib (Piráti), I. náměstek primátora pro oblast dopravy.

Cyklostezka byla vybudována v rámci přeměny Rohanského ostrova po povodních v roce 2002, současně s protipovodňovými opatřeními. Původně měla mlatový povrch, který už byl ale v posledních letech zcela nevyhovující a bylo nutné přistoupit k celkové rekonstrukci celé trasy a jejímu zpevnění živičným povrchem. Karlínská část cyklostezky navazuje na úsek Libeňský most–Breitfeldova, který byl opraven, rozšířen a zpevněn již v roce 2021.

„Kromě pohodlnějšího povrchu pro všechny uživatele cyklostezky jsme se zaměřili i na zvýšení bezpečnosti. Nově bude na tomto úseku veřejné osvětlení, které zde citelně chybělo a přispěje ke zvýšení komfortu i při podvečerních procházkách," říká Tomáš Slabihoudek, radní MČ Praha 8 pro dopravu (TOP 09 + STAN).

Cyklostezka po celkové rekonstrukci nabízí velkorysou šířku 4 metrů. Mlatový povrch s výtluky, na kterém při nepříznivém počasí museli cyklisté i chodci kličkovat mezi bahnitými kalužemi, byl nahrazen asfaltovým povrchem, který ocení i rodiče s kočárky nebo bruslaři na kolečkových bruslích.

„Věřím, že s novou podobou cyklostezky budou všichni milovníci jízdních kol i pěších procházek spokojeni. Dlouhodobě podporujeme vznik a rekonstrukce cyklostezek na Praze 8, ideálně odděleně od silničního provozu, a to zejména kvůli zajištění bezpečnosti cyklistů, ale i řidičů automobilů," dodává Martin Jedlička, předseda komise pro dopravu MČ Praha 8 (TOP 09 + STAN).V rámci oprav bylo koordinováno a připraveno i napojení cyklostezky na Štvanickou lávku, jejíž stavba se právě dokončuje. Nejen obyvatelům Karlína se tak otevře nová možnost rychlého propojení se Štvanicí, Holešovicemi a cyklostezkou na druhém břehu Vltavy.

Pražskénovinky.cz informoval Šalek Martin, Mgr., tiskový mluvčí Úřad městské části Praha 8,.

(jv,prazskenovinky.cz,foto:mcpraha8)Pakliže jste volili Petra Pavla za prezidenta, učinili byste tak dnes znovu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
29%
Ne
transparent.gif transparent.gif
44%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
27%