Svátek má: Hynek

Regiony

Velikost textu:

Kapacita pro nouzové ubytování uprchlíků v Praze je vyčerpána

Kapacita pro nouzové ubytování uprchlíků v Praze je vyčerpána

Praha očekává od vlády strategii pro případ nové migrační vlny z Ukrajiny.

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině KACPU ve Vysočanech
17. listopadu 2022 - 12:30

Aktuální situaci k migrační vlně způsobené válečným konfliktem na Ukrajině, především možnosti kapacit ubytování, vzdělávání a poskytování zdravotnické péče na území Prahy, projednala dnes Bezpečnostní rada hlavního města Prahy. Zároveň bylo konstatováno, že je nutné zachovat zimní opatření pro osoby bez domova na území hlavního města.

V Praze došlo po obnově turismu ke snížení disponibilní ubytovací kapacity pro mimořádné události a ubytovací kapacita pro nouzové ubytování uprchlíků je vyčerpána. Volnou kapacitu 2-3 % je nutné zachovat pro řešení neočekávaných situací vyžadujících přesun ubytovaných. Z tohoto důvodu KACPU již nepřiděluje primární ubytování pro nově příchozí.

„Praha je dlouhodobě přetížená. V rámci našich možností se snažíme především přispět k tomu, aby lidé nemuseli odcházet z Ukrajiny, například kvůli nefunkční kritické infrastruktuře, a omezil se tak příchod uprchlíků k nám. Tamním městům teď proto poskytujeme materiální pomoc (elektrocentrály, vyřazené tramvaje apod.). Pokud další uprchlická vlna přesto vznikne, její zvládnutí je úkol především pro českou vládu,” říká Zdeněk Hřib, primátor hlavního města Prahy.

Bezpečnostní rada hl. m. Prahy žádá vládu České republiky, aby v rámci přípravy na možnou novou vlnu uprchlíků z Ukrajiny vytvořila mechanismus rovnoměrného přerozdělení uprchlíků mezi kraje ČR a sdělila krajům ČR strategii pro případ nové migrační vlny, včetně maximální hranice počtu uprchlíků pro rozhodnutí o statutu ČR jako tranzitní země.Výsledkem jednání je dále doporučení připravit pozemek na území městské části Praha- Troja pro využití k řešení mimořádných událostí a upravit provozní dobu KACPU ve dnech 27. – 30. 12. 2022 od 8:00 do 12:00 hodin.

Informoval Magistrát hlavního města Prahy.

(jv,prazskenovinky.cz foto:mhmp)Souhlasíte s tvrzením premiéra Fialy, že jsme ve válce?

Ano
transparent.gif transparent.gif
33%
Ne
transparent.gif transparent.gif
67%