Svátek má: Slavomír

Regiony

Velikost textu:

Jaké nástrahy přináší mikropůjčky?

Jaké nástrahy přináší mikropůjčky?

Možnost půjčit si velmi rychle pár tisíc korun před výplatou může na první pohled vypadat velmi atraktivně.

Ilustrační foto
8. června 2018 - 19:57
(Komerční sdělení)

Na místě je však obezřetnost. Tzv. mikropůjčky sice lákají na vidinu rychlých peněz a další bonusy, ale jejich podmínky se vám mohou v praxi prodražit.

Když budete koukat pouze na výši úvěru

Je pár dní před výplatou a na stole vám leží účet, který musíte zaplatit. Jeho splatnost jednoduše nepočká a vy si nemůžete dovolit platbu neposlat. Zároveň víte, že těch několik tisíc korun potřebujete opravdu rychle. Řešení? Nedostatek finančních prostředků řeší půjčky. Pokud je pro vás prioritou minimum administrace a rychlost vyřízení, jsou pro vás vhodné nebankovní půjčky. Mezi jejich výhody patří méně přísný proces schválení a minimální výše úvěru. Bohužel však musíte počítat také s řadou nástrah.

Vysokým sazbám se nevyhnete

U mikroúvěru si půjčujete jen pár tisíc korun zpravidla na pár dní až týdnů. Při výběru se určitě nezaměřujte pouze na úrokovou sazbu, ale také na další poplatky za správu a zřízení. Právě ty v případě malých částek zásadně ovlivňují celkovou sumu, kterou budete muset zaplatit.

RPNS, tedy roční procentní sazba nákladů, může u mikropůjček dosahovat stovek až tisíců procent. Za vše mohou již zmíněné poplatky. Ostatně právě to je ten důvod, proč byste před podpisem žádosti měli pořádně prozkoumat všechny podmínky. Za každé situace musíte se 100% jistotou vědět, co vše budete platit.

Nepodceňujte velikost půjčky

Možná si říkáte, že splatit několik tisíc korun nebude po výplatě problém, nicméně nikdy nevíte, co se může přihodit. Půjčka 5000 Kč se za pár dní může stát komplikací a vy nebudete mít na její uhrazení. Vždy tak raději počítejte s dostatečnou finanční rezervou. Mikropůjčka by měla být v ideálním případě zanedbatelnou částí vašeho celkového příjmu.

Pokud již předem víte, že byste mohli mít se splacením problémy, raději se ptejte na možnost odložení splátek. Je však důležité uvědomit si, že zaplacením poplatku za odložení splátky nesplácíte dluh. Jsou to pro vás náklady navíc a opět nebývají malé.

Od první půjčky zdarma až k dluhům

Poskytovatelé mikropůjček lákají žadatele na různé akce a první půjčka zdarma je jedna z nich. Bohužel i v tomto případě platí přísloví, že není všechno zlato, co se třpytí. První půjčku sice skutečně dostanete zdarma, ale pokud ji nestihnete vrátit včas, prodlužujete si splatnost a naskakují vám sankční poplatky. U většiny poskytovatelů se při prodlení nevyhnete smluvní pokutě z jistiny, poplatkům za upomínky či platbě za uzavření splátkového kalendáře. Všechny tyto poplatky mohou překonat původní výši půjčky.

Vyhovují vám podmínky?

Mikropůjčky mají řadu nezpochybnitelných výhod, nicméně jejich nevýhody kvůli tomu určitě nepřehlížejte. Nemuselo by se vám to vyplatit. Zkontrolujte si vždy RPSN a výši jednorázového poplatku, který musíte v rámci krátkodobého úvěru zaplatit. Díky tomu budete vědět, jak velkou částku budete hradit. Pak už je na každém, aby zvážil, zdali mu takové podmínky vyhovují.

 (red,prazskenovinky.cz,foto:arch.)