Svátek má: Čeněk

Regiony

Velikost textu:

I nebankovní půjčka může být výhodná

I nebankovní půjčka může být výhodná

Nebankovní půjčka může být výhodná a dokonce i výhodnější než půjčka v bance. Zapotřebí je si půjčovat bezpečně a výběr půjčky nepodcenit.

Ilustrační foto
15. prosince 2017 - 10:50
(Komerční sdělení)

Na úvěrovém trhu totiž působí nespočet nebankovních poskytovatelů. Jak si sjednat nebankovní úvěr a neprohloupit?

K výběru nebankovní půjčky je zapotřebí přistupovat stejně jako k výběru bankovní půjčky. Mít povědomí o aktuálních nabídkách a porovnávat jejich parametry. Mezi ten nejdůležitější ale rozhodně nepatří úroková sazba, mnohem více vám o výhodnosti půjčky napoví roční procentní sazba nákladů (RPSN).

Proč RPSN rozhoduje výhodnosti úvěru?
Součástí RPSN je jak úroková sazba, tak i veškeré poplatky související se sjednáním a vedením půjčky. Díky RPSN tak zjistíte, o kolik půjčenou sumu opravdu přeplatíte. Pokud byste vzali v potaz pouze úrokovou sazbu, zjistíte jen to, kolik zaplatíte na úrocích, avšak zcela byste opominuli náklady v podobě poplatků. A právě ty mohou nebankovní půjčku výrazně zdražit.

Chcete-li si navíc rychle půjčit, je nutné se o poplatky zajímat dvojnásob. Rychlé a snadné vyřízení si totiž nebankovní poskytovatelé často kompenzují vyššími poplatky. Méně byrokracie a benevolentnější podmínky si žadatelé musí zaplatit. I na úvěrovém trhu platí pravidlo, že nic není zadarmo.

Proč o výhodnosti úvěru nerozhodují jen jeho parametry?
Jen úrok, dobu splatnosti, RPSN a rozsah půjčky ale u nebankovních společností neporovnávejte. Ano, jedná se o ty nestěžejní parametry, avšak na první pohled nevýhodnou půjčku může zvýhodnit probíhající akce a nabízené bonusy.

Při porovnávání úvěru se zajímejte i o to, zda některá z nebankovních společností neslaví výročí letitého působení na trhu, zda nenabízí první půjčku zdarma novým klientům, nebo zda neodměňuje klienty, kteří splácí řádně a včas. Ti často mohou získat nižší úrokovou sazbu i několik splátek zpět.

Proč jsou nebankovní půjčky občas vhodnější než ty bankovní?
Výhodou nebankovních půjček je, že jsou dostupné i těm, kteří v bance neuspějí. Půjčit si tak mohou i lidé, kteří dříve byli v exekuci, či méně bonitní klienti. Navíc pozitivní zprávou je, že není nutné mít nemovitost do zástavy nebo ručitele a spolužadatele. Právě tyto méně přísnější podmínky dělají z nebankovních úvěru dostupnější, což se o bankovních půjčkách říci nedá. Nezapadáte-li v bance do tabulek, máte smůlu.

Velkým pozitivem také je, že nebankovní společnosti nezajímá, na co peníze potřebujete. Chcete si půjčit na splátku dluhu? Nemáte peníze na další nájem? Rádi byste procestovali celý svět? Na to vše si můžete půjčit. Obdobou nebankovních úvěrů jsou také peer-to-peer půjčky od Zonky, které lze využít i na sny, ať už na cestování, rozjetí businessu nebo na studia.

(red,prazskenovinky.cz,foto:pl)