Svátek má: Slavomír

Regiony

Velikost textu:

Hudební festival Pražské jaro 2018 je ve znamení české hudby

Hudební festival Pražské jaro 2018 je ve znamení české hudby

Mezinárodní hudební festival Pražské jaro vstoupil do 73. ročníku. Tradičně se koná od 12. května do 3. června. Posluchači si mohou vybrat ze 60 koncertů. Hlavní dramaturgickou linkou je připomínka 100. výročí založení Československa.

Obecní dům, v jehož Smetanově síni se tradičně odehrává nejvíce koncertů
14. května 2018 - 17:10

Na hudebním festivalu proto zazní hudba mnoha českých a slovenských autorů, někdy už polozapomenutých. Samozřejmě dost příležitostí dostávají domácí interpreti. Třeba úvodní Smetanova Má vlast byla svěřena České filharmonii pod taktovkou Tomáše Netopila, závěrečný koncert zahraje Slovenská filharmonie s novým šéfdirigentem Jamesem Juddem. V programu mají skladby Eugena Suchoně a Leoše Janáčka. Připomenuto bude i 100. výročí narození Leonarda Bernsteina, neboť jeho evropský debut se odehrál v rámci prvního ročníku Pražského jara v roce 1946.

"Za důležité považuji, že z naší iniciativy uvedou zahraniční ansámbly ve světové premiéře skladby napsané na objednávku festivalu. Třeba Varšavská filharmonie zahraje novinku Michala Nejtka (nar. 1977), proslulý Klangforum Wien dílo Luboše Mrkvičky (nar. 1978). Do koncepce oslav stého výročí republiky zapadá i debutový koncert mladého japonského dirigenta Chuhei Iwasakiho, studujícího a působícího v Česku od roku 2007. Spolu s Filharmonií Hradec Králové uvedou Hudbu pro Prahu 1968 v emigraci působícího českého skladatele Karla Husy, Dvořákovu 5. symfonii a Klavírní koncert č. 2 Pavla Bořkovce se sólistou Markem Kozákem, laureátem naší loňské hudební soutěže,“ řekl ředitel festivalu Roman Bělor.

"Vedení Pražského jara oslovilo režisérku Kateřinu Hager, aby se sedmi českými autory natočila medailónky zachycující autentický výklad jejich premiérované skladby a očekávání před prvním uvedením na festivalu. Vznikl pozoruhodný materiál přinášející niterný pohled na výrazné skladatelské osobnosti, z nichž každý v jedinečnosti vystihuje pestrobarevnou mozaiku soudobé české hudby," uvedl dále ředitel festivalu Roman Bělor.

Ani letos nebudou chybět zahraniční špičková tělesa a sólisté se svým programem. Uveďme Royal Concertgebouw Orchestra Amsterdam, Neue Vocalsolisten Stuttgart, Budapest Festival Orchestra či Tonhalle-Orchester Zürich. Rezidenční umělec festivalu Julian Rachlin se v rámci čtyř festivalových koncertů představí jako houslista, violista, znamenitý komorní hráč i dirigent. Milovníky staré hudby asi zaujmou English Baroque Soloists a Monteverdi Choir za řízení Sira Johna Eliota Gardinera, dále prvotřídní italský ansámbl specializovaný na Vivaldiho hudbu Accademia Bizantina či návrat jedné z nejvýraznějších postav světa autentické interpretace staré hudby Jordi Savalla.

Kdo se nedostane na koncerty, má možnost několik z nich sledovat v přímém přenosu nebo ze záznamu v České televizi, která je generálním mediálním partnerem festivalu. Na ČT art až do konce festivalu je též uváděno aktuální festivalové zpravodajství v pořadu Echo Pražského jara, vysílané pravidelně po skončení Událostí v kultuře.

Hlavní mediální partner Český rozhlas rovněž zprostředkuje celou řadu koncertů.

"Sledujte ranní Mozaiku, webové stránky či Facebook stanice Vltava. Český rozhlas bude denně přinášet informace o festivalovém dění," vzkazuje Dita Hradecká, vedoucí Redakce vážné hudby pro stanici Vltava.

V letošním roce byla rozšířena mnohaletá spolupráce s prestižní sklárnou Moser. Je dodavatelem ručně vyráběných křišťálových cen pro vítěze Mezinárodní hudební soutěže Pražského jara. Letos v 70. ročníku soutěžili violoncellisté a hornisté, proto ceny mají podobu číše, vázy nebo mísy odpovídající soutěžním hudebním nástrojům.

Partnerem festivalu je potřetí agentura CzechTourism a Ministerstvo pro místní rozvoj ČR.

"Toto partnerství se úspěšně rozvíjí díky tomu, že Pražské jaro je významným ambasadorem české hudební kultury v zahraničí a jako takové rok od roku přispívá k růstu kulturního turismu do České republiky," řekla ředitelka agentury CzechTourism Monika Palatková s odkazem na partnerský koncert CzechTourism, kterým bude uvedení Dvořákových Svatebních košil.

Partnerů a podporovatelů Pražského jara je hodně. Za nejdůležitější lze označit tradičně Ministerstvo kultury ČR a také hlavní město Prahu. Bližší informace o Pražském jaru 2018 a program koncertů najdete zde ...

(Věnceslava Dezortová, Prvnizpravy.cz, foto Jovan Dezort)