Svátek má: Markéta

Regiony

Velikost textu:

Domácí násilí se začíná v Praze projevovat i v soužití mladých lidí

Domácí násilí se začíná v Praze projevovat i v soužití mladých lidí

V odhalování případů domácího násilí patří Praha mezi kraje s nejvyšším počtem. I když se v minulém roce za období prvních čtyř měsíců mohlo zdát, že se tento počet daří pomalu snižovat (49 případů), letos se za stejné období vrátil k předcházejícím létům na 66 vykázání.

Ilustrační foto
10. června 2019 - 12:30

Narůstá i zájem ohrožených osob o odbornou pomoc či konzultace. Počet kontaktů za první čtyři měsíce přesáhl dva tisíce.

„Při řešení problematiky domácího násilí je nesmírně důležité získat si důvěru veřejnosti a zejména ohrožených osob, které mají často strach a stud bavit se o svých problémech. To se zaměstnancům Intervenčního centra daří a z toho plyne zvýšený počet kontaktů a odborné pomoci při řešení domácího násilí,“ uvádí ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján.

Klientelu ve většině případů tvoří ženy, které se bojí nejen o sebe, ale zejména své děti. „Právě mladiství či nezletilí jsou vystaveni při domácím násilí psychickému či fyzickému násilí, a to ať už přímo, nebo nepřímo. Od začátku roku do konce dubna bylo přítomno násilí 69 nezletilých dětí,“ upřesňuje ředitel Ján s tím, že nejvíce letošních případů bylo odhaleno v pražských čtvrtích Kobylisích, Vršovicích či Jižního Města I.
 
Alarmující je, že v poslední době přibývají případy, ve kterých se objevuje domácí násilí v soužití velmi mladých lidí. U některých těchto párů dokonce už došlo k vykázání násilného partnera ze společné domácnosti. Podobně jako tomu bylo u mladého páru, 21leté dívky a o dva roky staršího partnera, který společně žil v pronajatém bytě přibližně půl roku. Znaky násilí v chování partnera se objevily dost krátce po seznámení – chtěl mít přehled o pohybu své partnerky, kontroloval její textové zprávy i e-mail. Projevoval nelibost, když si dohodla večerní program s kamarádkami bez něj. To se jí nelíbilo a tak pohrozila rozchodem. Situace se poté trochu zklidnila, neboť se partner zalekl a přesvědčoval ji, že to všechno se děje jen proto, že ji miluje.  Vzhledem k tomu, že i ona byla zamilovaná, tak si tyto varovné signály nepřipouštěla.„Při dalším incidentu však už dostala několik facek a odešla k rodičům. Po pár týdnech se však nechala přemluvit k návratu. Tak se to opakovalo celkem třikrát, než si dívka uvědomila, že to lepší nebude a že chce odejít. Jenže už se bála partnera, který ji navíc vyhrožoval, že dá na sociální sítě její intimní fotografie, které mu umožnila vyfotografovat v začátku vztahu a také dalším násilím. Nakonec na radu kamarádky kontaktovala Intervenční centrum a následně se obrátila na policii. Ta násilníka vzápětí z bytu vykázala,“ popisuje drsný příběh vedoucí Intervenčního centra Praha Zuzana Chomová.

Dívka v bytě setrvala ještě po dobu 10 dnů vykázání a poté si našla přechodné ubytování v krizovém azylovém bytě. „Za pomoci psycholožky se stabilizovala a našla si nové nájemní bydlení. Finanční prostředky u ní nebyly až takovým problémem, ale zejména strach z bývalého partnera. Ten naštěstí, varován policií, nenaplnil svoje výhrůžky a drží se v ústraní,“ doplňuje vedoucí Chomová. Podle ní bylo důležité, že mladá žena neodkládala řešení svého problému a v relativně krátké době vyhledala odbornou pomoc.
 
„Je potřeba pomáhat obětem domácího násilí co nejrychleji se dostat z ohrožující situace. Kvalitní sociální práce a služby patří k důležitým nástrojům. Jsem ráda, že v Praze máme základní síť pomoci, jejíž součástí je i Centrum sociálních služeb Praha,“ dodává Milena Johnová, radní pro oblast sociální politiky hl. m. Prahy.

Pražskénovinky.cz informoval  Vít Hofman, tiskový mluvčí, Magistrát hl.města Prahy.

(jv,prazskenovinky.cz,foto:arch.)