Svátek má: Gita

Regiony

Velikost textu:

Do botanické zahrady v Troji přišlo jaro a láká na první květy

Do botanické zahrady v Troji přišlo jaro a láká na první květy

Příroda již ohlašuje jaro a nové roční období je patrné i v Botanické zahradě hl. m. Prahy v Troji. V botanické zahradě v Troji kvetou magnolie, tulipány i ohrožený křivatec český.

Křivatec český pravý
29. března 2023 - 12:30

V expozicích jsou vidět jarní květy narcisů, ladoněk a krokusů, rozkvétají první tulipány, konkrétně skalničkový tulipán Kaufmannův. Pozadu nezůstávají ani keře a stromy, kromě tradiční zlatice (zlatého deště) kvetou i mandloně, japonské višně a meruňky a na Pivoňkové louce lze již zahlédnout první rozkvetlé magnolie.

V oblasti expozice Stráň, kde jsou zachované zbytky původní vegetace a vznikla zde i nová expozice Archa Bohemica, upozorňující na ohrožené druhy české květeny, vyniká žlutě kvetoucí křivatec český pravý. Jedná se o kriticky ohroženou cibulovinu, která je typická pro oblast Prahy a středních Čech. Ze zimního spánku už se probudily i včely z úlů umístěných v expozici Medonosných rostlin a včel. Botanická zahrada rovněž připravuje další oblíbenou výstavu motýlů, z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou do Prahy doputovaly první motýlí kukly. Výstava začíná 7. dubna.

„V pondělí 20. března začalo podle astronomického kalendáře jaro, ovšem u nás v botanické zahradě už o sobě dalo vědět o něco dříve. V záhonech již najdete první květy narcisů, a dokonce i tulipánů, které doplňují kvetoucí krokusy, ladoňky a hyacinty. Za pozornost stojí nenápadný křivatec český pravý, který je původním klenotem na území zahrady a má zde stále dobré podmínky pro svou existenci. Poměrně brzo již začaly rozkvétat i první magnolie na Pivoňkové louce. Botanická zahrada tak poskytuje příjemné prostředí pro první jarní procházku,“ uvádí Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy

Kriticky ohrožený křivatec český pravý je v Praze doma
Na jarní květy lze již narazit v různých částech trojské botanické zahrady. Na Stráni vykvetl i vzácný křivatec. „Křivatec český pravý byl popsán z území Prahy a dodnes tu má v rámci České republiky výrazné populace, které přesahují jen do blízkého okolí a na Kolínsko. Další oblastí výskytu je jihozápadní Morava, konkrétně širší okolí Moravského Krumlova. Obsazuje velmi otevřená, kamenitá a štěrkovitá místa s minimem konkurence dalších rostlin. Zajímavostí je, že netvoří semena a veškeré šíření probíhá pomocí malých cibulek, které příležitostně může roznášet silnější vítr. Křivatců u nás roste sedm druhů, křivatec český pravý patří spolu s křivatcem maličkým k nejvzácnějším, naopak každý patrně zná křivatec žlutý, rostoucí na kdejaké vlhčí louce i v některých parcích či ve světlých lesích,“ říká Vlastík Rybka, vedoucí Útvaru odborné činnosti Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Křivatec český pravý je jedním z řady ohrožených rostlin, které botanická zahrada návštěvníkům představí v rámci nové expozice Archa Bohemica. Ta byla vybudována jako systém skalek a mokřadů rozmístěný po Stráni s ohledem na dosud cenné přírodní partie, takže vnikla mozaika biotopů stávajících a zcela nových. Zde botanická zahrada plánuje dlouhodobě udržovat ohrožené druhy rostlin v polopřirozených podmínkách a uchovávat tak jejich genofond.Motýli už se slétají ve Fata Morganě. Trojská zahrada rověž připravuje další z oblíbených jarních výstav. Přehlídka exotických motýlů ve skleníku Fata Morgana bude v letošním roce zaměřena na kouzlo proměny.

Do Prahy už doputovala první zásilka kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z nich se ve skleníkové expozici vylíhnou krasavci několika desítek druhů. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, stěhovavý monarcha (Danaus plexippus) nebo jeho příbuzný, asijský Danaus chrysippus. Součástí výstavy bude také vývojový model motýla, díky němuž návštěvníci uvidí velikostní rozdíly – od miniaturních vajíček přes různě velké housenky až po motýla s obrovským rozpětím křídel. Výstava Motýli, kouzlo proměny se koná od 7. dubna do 21. května.

Pražskénovinky.cz informovala Darina Miklovičová, Botanická zahrada Praha.

(jv,prazskenovinky.cz,foto:Botanická zahrada Praha)Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
13%
Ne
transparent.gif transparent.gif
33%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
54%