Svátek má: Jan

Regiony

Velikost textu:

Čtyřnozí záchranáři měří síly v Klánovicích

Čtyřnozí záchranáři měří síly v Klánovicích

Mistrovství republiky záchranných psů a psovodů integrovaného záchranného systému probíhá o víkendu v pražských Klánovicích. Přítomen je i  pražský radní pro bezpečnost a prevenci kriminality Libor Hadrava.

Ilustrační foto
10. září 2017 - 12:30

„Chválit české kynology záchranáře a vyzdvihovat jejich profesionální kvality je dnes už nošením dříví do lesa. Naši cvičitelé, psovodi a jejich čtyřnozí svěřenci dělají útvarům našich bezpečnostních složek skutečně čest. V minulosti skvěle obstáli i při těch nejnáročnějších záchranných akcích včetně operací mezinárodních. V Klánovicích se představili i ti nejlepší a já jsem rád, že je mohu jako bývalý policejní profesionál podpořit. Cením si i toho, že na základě doporučení odborné kynologické komise vybralo generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR jako pořadatele akce Městskou policii hlavního města Prahy,“ uvedl Libor Hadrava, který akci současně poskytl svoji záštitu.

Na mistrovství se představí vždy jedno reprezentační družstvo zúčastněné organizace. Každý psovod musí splňovat základní kvalifikační požadavky. Těmi jsou dosažený věk 18 let, odborná, fyzická a zdravotní způsobilost, členství v organizaci, která jej na šampionát vyslala a pes určený k vyhledávacím a záchranným pracím.


Metodickým obsahem mistrovství je zvládnutí čtyř reálných situací nasazení kynologů záchranářů v sutinovém a plošném vyhledávání osob. Minimální a maximální počet hledaných osob je 4 – 8. Jejich přesný počet se každý psovod dozví před započetím akce. Člen družstva je současně nasazen na pracoviště o rozloze do zhruba 20 000 metrů čtverečních ve dvou nasazeních den a noc.

Prazskenovinky.cz informoval Magistrát hlavního města Prahy.

(jv,prazskenovinky.cz foto:arch.pčr)