Svátek má: Dalibor

Regiony

Velikost textu:

Čtvrteční pocta Viole

Čtvrteční pocta Viole

Léta běží. Kdo by se nadál toho, že známý český herec Jan Přeučil hrál v doslova ikonické Viole jednu pozoruhodnou postavu již před 50 lety?

Jan Přeučil
19. září 2018 - 08:30

Stejné to bude ve čtvrtek 20. září Léta Páně 2018. Přeučil znovu přijde do divadla, a v ten večer Viole představení věnuje jako dík za spolupráci s dobrými lidmi v dobrém i ve zlém.

Přeučil vystoupí v repríze Gogolových Bláznových zápisků. O návratu Jana Přeučila k postavě Gogolova Popriščina, kterou si zahrál před více jak půl stoletím, lze uvést, že představuje nejenom šťastný výběr textu a jeho aktuálního potenciálu. Ukazuje i posuny v hereckém výrazu, které jsou po letech patrné. Proto vrhají na jeho postavu Popriščina jiné světlo.

Na původní premiéru v roce 1967 Jan Přeučil vzpomíná: „Bláznovy zápisky mě uchvátily, protože jsem Gogola miloval. A navíc jsem zde hrál postavu zcela vyšinutou mimo zákony normálního myšlení. Představení ve Viole byla vždycky plná a hra tu dosáhla více než sta repríz!“


Připomeňme si že Gogol ve svém monologu s neobyčejnou empatií, a zároveň se smyslem pro místy až krutou grotesku, dává nahlédnout do mysli malého bezvýznamného človíčka,který se stále více propadá do svého šílenství. Přeučil se opět po letech v režii Jaroslava Gillara vrací s mistrovským jevištním monodramatem do Violy. A uvidíte Popriščina skrze herce, který mezitím prožil 50 mnohdy souvislostmi neméně šílených let. Proto představení slibuje nový mistrovský pohled na Popriščino šílenství.

(red,fr,prazskenovinky.cz,foto:Petr D. Mráček)