Svátek má: Albína

Regiony

Velikost textu:

Čínští letečtí záchranáři a lékaři se budou cvičit v Praze

Čínští letečtí záchranáři a lékaři se budou cvičit v Praze

V říjnu letošního roku přiletí do Prahy první tým budoucích leteckých záchranářů a lékařů z čínské Šanghaje.

Čínská delegace a ředitel záchranky
5.srpen 2017 - 12:30

První šestičlennou skupinu, která dorazí do Vzdělávacího a výcvikového střediska Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy, bude postupně následovat dalších pět týmů. Systém dlouhodobého tréninku je připraven tak, aby v Šanghaji mohla během tří let vzniknout letecká výjezdová skupina v podobě, jak ji známe z České republiky.

Pražská záchranka, nejdéle sloužící evropská služba přednemocniční neodkladné péče s nepřetržitým provozem, bude předávat Číňanům potřebné zdravotnické a organizační know-how, včetně nácviku situací přímo v terénu. Praha se totiž nedávno stala partnerským městem čínské Šanghaje a svazek nyní doplnila i smlouva o spolupráci mezi pražskou a šanghajskou záchrannou službou. Náklady na pobyt a výcvik čínských specialistů v Praze uhradí globální finanční společnost Home Credit ze skupiny PPF.

„Naši čínští partneři chtějí vedle zdravotnických postupů pomoci i s transferem know-how v oblasti plánování a financování. Šanghaj si přitom vybírala mezi zkušenostmi z Říma a Prahy, přičemž přednost dostala naše záchranná služba. Ta je nejen na špičkové odborné úrovni, ale je také jednou z nejdéle provozovaných na světě a Pražanům pomáhá již 160 let. Také pokládám za úspěch, že přenos pražského know-how může být vpravdě humanitárním gestem, protože hlavní město se opírá o financování všech nákladů na trénink z velkorysého grantu firmy Home Credit,“ říká Radek Lacko, pražský radní odpovědný za oblast zdravotnictví.

Kvůli tomu nyní do Prahy dorazila šéfka šanghajského zdravotnictví s týmem záchranářů. Sešli se s vedením města, záchranné služby i ministerstva zdravotnictví a bavili se jak nejlépe nastavit dvouletý tréninkový program, který bude probíhat v Praze i v Šanghaji. Kromě vlastního výcviku řešili také organizaci záchranné služby, optimální nastavení spolupráce mezi vrtulníky, sanitkami a nemocnicemi i budoucí nastartování „ostrého“ provozu přímo v Šanghaji. V tomto ohledu má Praha dalekosáhlé zkušenosti, neboť letecká záchranná služba zde funguje přes třicet let bez jediné nehody.


„Výcvik se bude opírat především o praktickou výuku. Kolegům předáme zkušenosti nejen z práce na palubě vrtulníku, ale především know-how o efektivním nastavení spolupráce mezi dispečinkem a záchranáři během celé organizace zásahu, včetně komunikace s pozemním zdravotnickým týmem a předáním pacienta na urgentní příjem,“ říká ředitel pražské záchranné služby Petr Kolouch.

Program okomentoval i Milan Tománek, ředitel komunikace skupiny Home Cedit: „Náš grant pro výcvik čínských leteckých záchranářů v Praze je jedním z největších jednotlivých programů sociální odpovědnosti Skupiny Home Credit. Jsme hrdi, že můžeme být součástí spolupráce mezi pražskými a šanghajskými záchranáři, neboť věříme, že podpora komplexních programů, které mění věci od základu, globální skupině s 76 miliony klientů a 135 tisíci zaměstnanci prostě sluší.“

Prazskenovinky.cz informoval Magistrát hlavního města Prahy.

(jv,prazskenovinkycz foto:mhmp)