Svátek má: Gabriel

Regiony

Velikost textu:

Chorvatsko-pražské Navalis proběhlo na Vltavě a u Vltavy

Chorvatsko-pražské Navalis proběhlo na Vltavě a u Vltavy

V neděli 14. května 2017  bylo v Praze u Vltavy rušno. Jako úvod do pondělních oslav Jana Nepomuckého v plné barokní nádheře, pozdravili totiž Pražany zástupci Chorvatska spolu s hudebníky a lodníky z Komiže na ostrově Vis.

Chorvatská loď falkuše na Vltavě
16.květen 2017 - 23:32

Od poledne druhou květnovou neděli se na břehu u Hergetovy cihelny rozezněly chorvatské písně, rozvoněly grilované sardinky a další gastronomické speciality. Návštěvníci si vyslechli zajímavé informace o historii včetně cesty a večeře papeže Alexandra III na Palagruže, nejen děti si mohly vyzkoušet „dílnu“ , jak postavit loď – falkušu a námořníci v dobových krojích zvali k projížďce na dvou historických falkuších, kterou zahájila velvyslankyně Chorvatska v Praze J.E. paní Ines Troha – a pak obě lodě brázdily znovu a znovu Vltavu, aby žádný zájemce nepřišel zkrátka. Vždyť s falkušemi se jezdila regata z Visu na ostrov Palagruža již ve 12. století, tedy o nějakých pět set let dříve, než vznikly pražské barokní svatojánské oslavy Navalis.

Chorvati připravili Pražanům v rámci oslav 25.výročí mezinárodního uznání Chorvatska tradičně milé a přátelské odpoledne – a aby to nebylo tak jednostranné, naopak český sochař Petr Váňa osobně představil svou sochu Jana Nepomuckého vč. tvůrčího záměru.


Líbeznou sochu světce v plášti zvlněném jako větrem si chorvatští přátelé odvezli  s sebou, aby zdobila Komiž. Činili se i zástupci Chorvatského turistického sdružení v Praze jakož i zástupci Komiže, kteří poskytovali informace o možnostech cestování. Ale nepodezírejme je z toho, že by potřebovali tak nutně propagaci. Chorvatské hotely mají letos již teď skoro plno – a tak, kdo rychle nekoupí z těch pár zbývajících míst, která předem rezervovaly české cestovní kanceláře, ten se letos na Jadranu sotva ubytuje. Cestovní kanceláře hlásí: last minuty do Chorvatska letos opravdu nebudou.

Ve spolupráci s Českou asociací  novinářů a publicistů cestovního ruchu 

(Eva Mráčková, Czech Travel Press, Prvnizpravy.cz, foto: Hrvatska turistička zajednica)