Svátek má: Bohumil

Regiony

Velikost textu:

Čeští záchranáři obdrželi Medaili hlavního města Prahy

Čeští záchranáři obdrželi Medaili hlavního města Prahy

Čeští záchranáři za pomoc v Turecku po zemětřesení obdrželi Medaili hlavního města Prahy.

Slavnostní přijetí a ocenění USAR týmu
18. května 2023 - 12:30

Primátor Bohuslav Svoboda v úterý odpoledne slavnostně přivítal záchranáře USAR týmu a předal jim Medaile hlavního města Prahy. Příslušníci Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy a strážníci Městské policie hl. m. Prahy projevili mimořádnou odvahu při nasazení po ničivém zemětřesení v Turecku letos v únoru.

Každý z příslušníků USAR (Urban Search And Rescue) týmu obdržel Medaili hlavního města Prahy za mimořádné nasazení ve službách jako symbol vděku. Tým se skládá celkem z 69 osob, hasiči tvoří přibližně polovinu z nich. Primátor symbolicky poděkoval také jejich psům, dorazili tři čtyřnozí záchranáři, fenka Yetti a psi Fram a Bart.

Slavnostní akce se uskutečnila v Rezidenci primátora. „Naši záchranáři projevili mimořádnou míru solidarity a odvahy, za to vše jim i jejich čtyřnohým pomocníkům patří velké poděkování. Pomoc obětem živelních katastrof kdekoliv na světě je oblastí, která již léta přispívá k šíření dobrého jména České republiky. Příslušníci Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy a strážníci Městské policie hlavního města Prahy se stali pokračovateli této tradice a věřím, že v ní budou i dále pokračovat,“ říká primátor Bohuslav Svoboda.

„Zemětřesení, které si jen v Turecku vyžádalo přes 50 tisíc lidských obětí, bylo obrovskou katastrofou. Téměř 70členný tým našich záchranářů vyrazil na místo bezprostředně po zveřejnění žádosti o pomoc a vyprošťováním lidí z trosek alespoň v rámci svých možností přispěl ke zmírnění utrpení obyvatel nejvíce postižených oblastí,“ připomněl primátor.

Turecko zasáhlo ničivé zemětřesení letos v únoru. Český tým dokázal díky spolupráci všech zainteresovaných dorazit na místo tragédie jako jeden z prvních v rámci mezinárodní pomoci a okamžitě začal vyhledávat ve velmi těžkých podmínkách zavalené osoby a pokračoval nepřetržitě 24 hodin denně. Zdařilá organizace cesty do Turecka i samotný zásah záchranářů zvýšil důvěryhodnost České republiky v zahraničí.

„Milí kolegové z USAR týmu odvedli v Turecku velký kus práce. Jsem rád, že je pan primátor ocenil a přijal i s jejich blízkými. Chrání denně naše hlavní město, ale když je potřeba, pomáhají i za hranicemi České republiky. Jak náš USAR tým prokázal v Turecku, je jeden z nejlepších na světě,“ řekl Luděk Prudil, ředitel Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy.„Za dlouhých a náročných deset dní se nakonec podařilo vyprostit 78 obětí, což není veselé číslo, ale pro jejich příbuzné to byla jediná možnost zmírnit utrpení, a možnost se se svými blízkými rozloučit. Podařilo se zachránit tři lidské životy, což není málo,“ ocenil práci týmu generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Vladimír Vlček.

Česká republika vyslala těžký USAR tým poprvé v historii, v minulosti byl vyslán střední USAR na pomoc v souvislosti s výbuchem v Libanonu, zemětřesením v Nepálu, Pákistánu nebo Íránu.

Informoval Magistrát hl. m. Prahy.

(jv,prazskenovinky.cz foto:mhmp)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
65%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
18%