Svátek má: Josef

Regiony

Velikost textu:

Češi spoří, ale špatně a nezajímají se o ekonomiku

Češi spoří, ale špatně a nezajímají se o ekonomiku

Češi rádi spoří, ale málo a špatně. Lidé neradi přechází od jedné banky k druhé, a tak porovnávat konkurenční nabídky jim přijde zbytečné. Jak správně a bezpečně spořit? A proč je zapotřebí zajímat se také o aktuální stav české ekonomiky?

Ilustrační foto
12.květen 2017 - 19:21
(Komerční sdělení)

S ukončením intervencí ČNB se blýská na lepší časy
Současná doba přeje více půjčkám než spoření. Na nevýhodnosti spoření se podepsala hlavně intervenční politika České národní banky. Zahraniční investice mohou za to, že česká ekonomika se potýká s přebytkem peněz. Sjednat si tak výnosné spoření je téměř nemožné, to samé rozhodně neplatí o půjčkách. Ty stále lákají na nízké úročení.

Ekonomové ale přináší dobré zprávy, blýská se na lepší časy. Úrokové sazby by se především na spořicích účtech měly do půl roku až roku začít zvyšovat. Rostoucím sazbám nahrává ukončení intervencí ČNB a rostoucí inflace.

Spotřebitelé ale stav české ekonomiky neberou v potaz, peníze ve velkém ukládají na spořicí účty s téměř nulovým zhodnocením a o něco výnosnější termínované vklady je nezajímají. Nehledě na to, že mnoho Čechů si spoří na konkrétní věc a stále zapomíná na tvoření finanční rezervy a spoření na důchod.

Na spořicí účet si ukládejte finanční rezervu
S velkým finančním polštářem se lépe spí. Pro lepší spánek by si měl každý odkládat minimálně 10 % z úspor, rozhodně ale ne doma do kasičky. Finanční rezerva sice musí být likvidní, avšak peníze stačí ukládat na spořicí účet, ze kterého je velmi snadné peníze vybrat a disponovat s nimi.

Spořicí účty mají Češi oblíbené, bohužel ale zapomínají, že minimální výnos jim na důchod nenašetří. Aktuálně lze sjednat nejlepší úrokovou sazbu kolem 1 %, pokud vám banka nabízí nižší, nebojte se přejít ke konkurenci.

Na „stavebko“ si spořte na rekonstrukci a důchod
Nejen na rekonstrukci, ale i na důchod nebo na nové auto lze šetřit v rámci stavebního spoření. Stavebko si i přes změny v ekonomice stále drží roční výnosnost přes 3 %, a to díky státní podpoře, která je už pár let neměnná.

Oblíbené stavební spoření při pravidelném ukládání peněz nabízí klientům až 2 000 Kč za rok, přesněji se jedná o 10 % z roční úložky. Oproti spořicímu účtu je likvidita stavebního spoření mnohem nižší. Pokud by však nastaly velké finanční problémy, není problém mít peníze za poplatek k dispozici.

Porovnávat nabídku termínovaných vkladů se vyplatí
Obdobný výnos jako stavební spoření nabízí i termínované vklady, avšak i u tohoto produktu se sazby velmi liší, proto je zapotřebí srovnat termínované vklady, a vybrat z nich ten nejlepší.

Ani u termínovaného vkladu se likvidita nemůže rovnat té u spořicího účtu. Na finančním trhu lze ale sjednat krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé termínované vklady. Víte-li tak, že v průběhu jednoho či dvou let peníze budete potřebovat, pak je vhodné zvolit dobu uložení zhruba 1 rok.
 
(red,prazskenovinky.cz,foto:pl)