Svátek má: Maxmilián|Maxim

Regiony

Velikost textu:

Auditní zprávy ukázaly na další mnohamilionové škody

Auditní zprávy ukázaly na další mnohamilionové škody

Auditní zprávy z mimopražských zařízení sociálních služeb ukázaly na další mnohamilionové škody.

Ilustrační foto
28. listopadu 2019 - 12:30

Nové zprávy o hospodaření pobytových sociálních služeb zřizovaných hlavním městem ukázaly na další mnohamilionové úniky financí. Ve všech kontrolovaných zařízeních auditoři zjistili pochybení, mezi nimi například porušování předpisů o veřejných zakázkách, zneužívání městského majetku nebo vykazování a proplácení mezd vyššímu počtu zaměstnanců, než kolik jich v zařízení reálně pracovalo. Podle radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví Mileny Johnové nové zprávy potvrdily, že jde o hluboký a systémový problém.

Po auditní zprávě z domova pro osoby se zdravotním postižením ve Svojšicích na Kolínsku zveřejněné v srpnu jsou hotové také zprávy o hospodaření domova Zvíkovecká Kytička na Plzeňsku, Centra sociálních služeb Praha a Domova pro osoby se zdravotním postižením Kytlice v Ústeckém kraji. Pochybení odhalili auditoři ve všech zařízeních. Do konce roku budou uzavřeny zprávy také ze dvou dalších zdravotnických zařízení provozovaných hlavním městem Prahou. Ve Svojšicích, Zvíkovci a Kytlici jde o pobytová zařízení pro lidi s postižením, které Praha jako jediný kraj zřizuje mimo své území.

„Považuji za nesmírně závažné, že zneužívání peněz se dělo na úkor těch nejzranitelnějších lidí. Poskytovat sociální službu neznamená jen dát lidem střechu nad hlavou, musíme umět současně garantovat vysokou kvalitu péče a umožňovat lidem s postižením nebo sociálními problémy žít tak, jak sami chtějí. Audity odhalily miliony korun vyhozených v posledních letech na nevýhodných smlouvách nebo použitých na nadstandardní odměny vedoucích pracovníků. Peníze přitom měly být do poslední koruny investovány do podpory klientů nebo vráceny do městské kasy a použité na péči jinde,“ řekla radní Milena Johnová.


V auditních zprávách se opakovalo například neoprávněné čerpání prostředků na vyšší počet zaměstnanců, než kolik jich reálně bylo zaměstnáno. V jednom případě šlo o neoprávněné čerpání v hodnotě přes šest milionů ročně, ve druhém šlo přibližně o devět milionů ročně. Objevovalo se také zneužívání služebních aut k osobním účelům a porušování předpisů o zadávání veřejných zakázek. Několik let například vycházel bez řádné smlouvy časopis, škodu auditoři vyčíslili na 24 milionů korun. V dalším zařízení pak bez smlouvy pronajímali část budovy kosmetickému salonu, do kterého navíc z prostředků na péči pořídili také vybavení za 100 tisíc korun, aniž by se prokázalo, že služeb salonu kdy využili klienti zařízení. Jedna z budov zařízení také zůstávala prázdná, přesto vedení úspěšně žádalo o odkup sousedního pozemku a přes 20 milionů na stavbu nové administrativní budovy. Obojí zastavila až nová radní.


K domovu ve Svojšicích bude magistrát v nejbližších týdnech podávat trestní oznámení, u dalších chybujících zařízení se nyní prověřují možné trestněprávní a pracovněprávní důsledky. V souvislosti s výsledky nynějších tří rozborů hospodaření rezignovali dva ředitelé, v dalším zařízení, kde pochybení byla menšího rozsahu, radní navrhla odebrání osobního ohodnocení a odměn a vytýkací dopis.


Podle radní Mileny Johnové výsledky kontrol ukázaly, že jde o hluboký a systémový problém. „Praha měla léta nastavený velmi slabý systém kontroly, který masivní zneužívání veřejných prostředků umožňoval. Proto od příštího roku zásadně přenastavujeme kontrolní mechanismy spolu s metodickým vedením organizací a také pokračujeme v posilování služeb pomáhajících lidem zůstat doma nebo v zařízení v Praze. Vyvážení Pražanů za hranice města daleko od svých blízkých je reliktem komunismu, musíme vytvořit stejně jako všechny ostatní kraje dostatečnou podpůrnou síť přímo v hlavním městě. Tady bude mimo jiné i kontrola hospodaření a kvality služeb jednodušší,“ vysvětlila Milena Johnová.

Pražskénovinky.cz informoval Vít Hofman, tiskový mluvčí Magistrátu hl. m. Prahy.

(jv,prazskenovinky.cz,foto:arch.)