Svátek má: Bohumil

Regiony

Velikost textu:

27. května se koná vzpomínkový akt u památníku Anthropoid

27. května se koná vzpomínkový akt u památníku Anthropoid

Praha 8 - 27. květen 2023: Den národního vzdoru, sportovní rodinný den nebo virtuální prohlídka.

Den národního vzdoru
23. května 2023 - 12:30

Vzpomínkový akt u příležitosti jednoho z mezníků druhé světové války - Operace Anthropoid proběhne v sobotu 27. května 2023 v 10:35 hod. u památníku Anthropoid v Libni v Praze 8. Před 81 lety v nedaleké zatáčce proběhl úspěšný útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, který provedli čsl. vojáci Jan Kubiš a Jozef Gabčík. A to i za pomoci stovek dalších statečných občanů, kteří často za své hrdinství zaplatili cenu nejvyšší.

27. květen je od letošního roku také nově významným dnem ČR s názvem Den národního vzdoru. Starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS) inicioval, aby tento den byl v kalendáři zaznamenán jako významný den ČR jako projev poděkování a památky všem, kteří se na tomto hrdinském odbojovém činu podíleli. A povedlo se!

Na vzpomínkový akt u památníku navazuje první ročník Sportovního rodinného dne "Operace Anthropoid 2023", který pořádá katolická sportovní organizace Orel v areálu ZŠ Glowackého. Členy Orla byli i parašutisté Jan Kubiš a Josef Bublík, který se taktéž spolupodílel na útoku na Heydricha. Nabídku sportovního dne najdete na https://www.praha8.cz/Operace-Anthropoid-velky-rodinny-sportovni-den.htmlVirtuální prohlídku Po stopách Anthropoidu či stále platnou nabídku pamětních předmětů vydaných k loňskému jubilejnímu 80. výročí Operace Anthropoid si prohlédněte na https://www.praha8.cz/Anthropoid

Prazskenovinky.cz informoval Mgr. Martin Šalek, tiskový mluvčí Úřadu městské části Praha 8.

(jv,prazskenovinky.cz foto:úmč) Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
65%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
18%