Svátek má: Vladislav

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Zatím to vypadá nadějně, ještě po sobě nestřílíme!

Zbořil: Zatím to vypadá nadějně, ještě po sobě nestřílíme!

<< VIDEO >> My vlastně nevíme ke komu mluví druhý muž Spojených států, jestli k Američanům, Číňanům nebo vládě Ruské federace, říká v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil..

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
6. října 2018 - 03:20

Tento týden Spojené státy přitvrdily vůči Číně. Viceprezident Mike Penc prohlásil, že „Čína je daleko horší nepřítel než Rusko. A ministr zahraničí Mike Pompeo opět jede na Korejský poloostrov. Nevíme jestli je to opravdu vše proti Číně nebo je to jenom hra s Ruskem...

A co vy na to pane Zbořile?

„Ano, my vlastně nevíme ke komu mluví druhý muž Spojených států, jestli k Američanům, Číňanům nebo vládě Ruské federace. Vždyť ten verbální útok proti Číně může být v Americe chápán jako oslabení antiruské rétoriky. Zatím kromě divoké rétoriky ten „nebezpečný“ Trump zatím oproti svým předchůdcům ještě nevyhlásil žádnou válku," uvedl v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.

Americká FBI obvinila sedm ruských agentů z hackerských útoků po celém světě, podobně Nizozemsko zaútočilo na ruské agenty a Kanada s Británií se přidala. Rusko naopak obvinilo Spojené státy, že provozovaly tajné laboratoře v Gruzii a při testech zemřelo několik desítek Gruzínců. Zatím to vypadá na válku tajných služeb...

Jsme ve fázi kybernetické války, která běží zatím na obrazovkách počítačů, ale je třeba se nad tím zamýšlet jestli  už nejsme v  teplejší fázi studené války a jestli se nemáme připravit na to, kde ta válka má probíhat, zatím to vypadá nadějně, že ještě po sobě nestřílíme, ale do toho zažehnutého ohýnku už spousta politiků a nejenom  ve Spojených státech a Rusku, ale i v jiných částech světa, zejména v Evropě  začalo foukat," upozornil Zdeněk Zbořil..

V poslední době vidíme další sbližování států střední Evropy a to včetně Rakouska a Itálie, vzniká tady nějaká nová podunajská monarchie?

„Když to pozoruji, tak mne napadlo jestli se zde neoprašuje myšlenka z dvacátých let minulého století o tzv. Podunajské federaci. Samozřejmě, že se to nedá opakovat, ale to spojenectví států střední Evropy za účasti Rakouska, Polska, Itálie a některých zemí z Balkánu, je to téma, které odráží evropský chaos," dodal Zdeněk Zbořil..

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)