Svátek má: Jeroným

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Vysoká škola Ukrajinců, kolaborujících s nacisty, byla v Praze

Zbořil: Vysoká škola Ukrajinců, kolaborujících s nacisty, byla v Praze

<< NĚCO Z HISTORIE >>  V našem „historickém okénku“ si můžeme připomenout výročí 17.listopadu, ale tentokrát výročí z roku 1939, na které se často zapomíná..

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
20. listopadu 2019 - 03:20

Co vy na to, pane Zbořile?

„Já si myslím, že se i zapomnělo, možná, že jsem pod dojmem letošní hysterie připomínání  30.výročí roku 1989, ale studenti a akademická obec se vyjadřují ke klimatu a 30.výročí a trošku zapomínají na to, že tady došlo v roce 1939 k uzavření vysokých škol  a že bylo popraveno devět studentů a došlo k represím , že byl postřelen a zemřel medik Opletal, že byl zastřelen další demonstrující Sedláček…,“ připomíná v rozhovoru pro Prvnizprávy.cz Zdeněk Zbořil.

„Pro mě je to výročí kulatější než rok 89, události měly ve světě takový ohlas, že vznikla ve Velké Británii  organizace Mezinárodního svazu studenstva. Ukázalo se také jaký je germanizační plán, nejdříve proti Protektorátu Böhmen und Mähren , začalo se mluvit o Heydrichově koncepci:  Stačí když studenti  budou mít jen pět tříd a jeden jazyk, aby mohli poslouchat rozkazy a uměli se podepsat, naštěstí to bylo odloženo na dobu po válce," dodává Zdeněk Zbořil.

„Máme dobrou studii o studiu na německých vysokých školách během Protektorátu, ale nemáme studii o tom, že v Praze byla po celou dobu války ukrajinská vysoká škola, která po válce přesídlila do Mnichova , to byla škola těch kolaborujících s nacistickým režimem . Nemáme nic o tom jak byli po válce v Československu přijímáni studenti studující na německých školách za svoji  měkkou nebo tvrdou kolaboraci s německým nacistickým režimem," připomíná historikům Zdeněk Zbořil  v rozhovoru pro Prvnízprávy.cz.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)