Svátek má: Michal

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Konfiskace za Valdštejna a dnes podobnost čistě náhodná

Zbořil: Konfiskace za Valdštejna a dnes podobnost čistě náhodná

<< NĚCO Z HISTORIE >> V našem „historickém okénku“ bychom si mohli připomenout postavu Albrechta z Valdštejna, co se kolem jeho osoby dělo v lednu 1634, proč musel padnout.

Zdeněk Zbořil
22. ledna 2020 - 03:20

Můžeme vidět nějaké analogie s Valdštejnovou dobou i dnes?

„Samozřejmě Valdštejnova doba k nám mluví  různými jazyky, nejenom to, že už zase máme německou divizi Wallenstein i s českými vojáky. Ale ten málo vzpomínaný osud  velké ekonomické transformace, kterou byly konfiskace, přerozdělování šlechtických majetků po bitvě na Bílé Hoře. Je to velmi podobné situaci po listopadu 1989, kdy Václav Havel stále ještě mluví o socialismu, že nebude žádné znárodňování , nemluví o restitucích, je tam ta velká myšlenka  nabytí svobody   a spravedlnosti  pro všechny blahobyt a prosperita,“ připomíná v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.
 
„Za Valdštejna byl  „seznam“  komu konfiskovat majetek, dnes máme seznam tzv.oligarchů, který běhá po internetu, to nejsou lidé, kteří by se proslavili bojem za svobodu a demokracii, to jsou lidé, kteří na té demokracii zakoupené na úvěr, vydělali. A do toho přichází seznam paní Maláčové firem a vlastníků, kterým by se neměly poskytovat dotace, na seznamu paní Maláčové je drtivá většina podniků spojená s Agrofertem, na mě to dělá dojem, že nejenom Milion chvilek , ale i jiní významní političtí činitelé  jsou ve službách požadavku o restituci lichtenštejnského majetku a že ty dohady, kdo vlastně financuje některé protibabišovské akce, že nejsou od věci, že nejsou ničím tajemným  a že se o nich dá docela důvěryhodně spekulovat,“ dodává Zdeněk Zbořil.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)