Svátek má: Jeroným

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Celek je tak neprůhledný, že si s tím mnozí politici nevědí rady

Zbořil: Celek je tak neprůhledný, že si s tím mnozí politici nevědí rady

<< VIDEO >> Vypadá to, že se něco děje s Evropou, Evropskou unií, že se nějak přeformátovává, děje se něco s tou konfigurací,  která je pro nás dědictvím  posledních třiceti let, říká v rozhovoru pro Prvnizprávy.cz Zdeněk Zbořil

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
30. listopadu 2019 - 03:20

Tento týden můžeme pozorovat zvyšující se politickou  aktivitu kolem NATO, Jens Stolteberg  chce od Emmanuela Macrona vysvětlení jeho výroků  na adresu aliance, mezitím přišla zpráva ze zámoří, že USA výrazně sníží podporu NATO a nakonec v důsledku sankcí ze strany USA na firmy budující Nord Stream-2 by i Německo mohlo vystoupit z aliance, o Turecku ani nemluvě.

A co vy na to všechno pane Zbořile?

„Vypadá to, že se něco děje s Evropou, Evropskou unií, že se nějak přeformátovává, děje se něco s tou konfigurací,  která je pro nás dědictvím  posledních třiceti let. Ten Molotovův koktejl do struktur byl hozen z Francie, nepíše se o tom nebo se zapomíná, že Francie se zúčastnila v NATO pouze politického rozhodování a ne vojenských akcí. Generál Petr Pavel, který byl zodpovědný za politiku aliance, teď mluví o tom, že by mohl být prezidentem, ale už nemluví o tom co v alianci dělal. Kritika NATO nepřichází jenom z Francie, ale i dalších evropských zemí, že nás NATO nezachrání před útokem z Východu, že je ve skutečnosti obchodní organizace. Zkrátka to vypadá, že v NATO je nějaký vnitřní nesoulad,“ vysvětluje Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

V Rakousku začalo vyšetřování případu „Ibiza“ jak to doopravdy bylo s provokací, po které padla rakouská vláda…

„V Rakousku začalo vyšetřování té, dnes už průkazné provokace „Ibiza, po které padla vláda Sebastiana Kurze, jsou vyšetřováni čtyři lidé. Zřejmě se Sebastian Kurz rozhodl udělat v této záležitosti jasno, aby se nemohla opakovat,“ hodnotí Zdeněk Zbořil.

U nás padly žaloby na členy  KSČ Jakeše, Štrougala a tehdejšího ministra vnitra Vajnara za to, že nezabránili střelbě na hranicích v 70.letech…

„Ta žaloba, alespoň podle médií by měla být pozoruhodná tím, že oni byli dříve obviňování z toho, že dávali rozkazy a tady se nepodařilo dojít k odsouzení , ale tentokrát je žaloba o tom, že nezabránili aby se na hranicích ČSSR-NDR a ČSSR-NSR nestřílelo, připomeňme, že na hranicích sloužilo několik tisíc vojáků, někteří byli zbaveni viny hned po revoluci, některým se to podařilo až na třetí pokus,“ připomíná Zdeněk Zbořil.

„K tomu můžeme připomenout obnovené vyšetřování smrti Jana Masaryka nebo úsilí řeporyjského starosty Novotného o postavení pomníku generálu Vlasovovi.  To všechno jsou marginálie, ale marginálie, které ukazují na to,  že ten celek je neprůhledný a že si s tím mnozí politici nevědí rady,“ uzavírá v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)