Svátek má: Zdeněk

Politika

Velikost textu:

Zaznělo v Interview ČT24: Já jenom hasím, řeším a doufám, že dořeším

Zaznělo v Interview ČT24:  Já jenom hasím, řeším a doufám, že dořeším

Nákup radarů a nových vrtulníků pro armádu ČR se zadrhává. V případě izraelských radarů je podle Karly Šlechtové nutná garance, aby je bylo možné napojit na systémy NATO. Názor má ministryně i k nákupu vrtulníků, jak řekla první únorové pondělí v pořadu Interview ČT24.

Všechno, co mám na sobě, je české, řekla nedávno Karla Šlechtová
6. února 2018 - 08:23

"Chci důkaz, že vrtulníky požadované armádou vůbec existují," prohlásila Karla Šlechtová

Česká armáda by měla z Izraele dostat za 3,5 miliardy korun osm mobilních radarů. Nové 3D radiolokátory MADR mají nahradit zastaralé radary sovětské výroby. Smlouva již měla být uzavřena už dříve.

"V případě radarů je velice důležité stanovisko Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost z 22. září, a to stanovisko je negativní. Jde o to, aby ty izraelské radary – protože Izrael není členem NATO, byly napojeny na systémy ‚naťácké'. A to musí udělat jejich subdodavatel,“ prohlásila Karla Šlechtová.

Úřadu podle ní chyběly právě podrobnější informace o možném napojení na systémy NATO.

"My jsme dokonce ještě domluvili s Izraelci, že by nám pustili více techničtějších informací, aby se na to úřad podíval trošku detailněji,“ konstatovala  ministryně obrany, která chce, aby Izrael nesl za propojení se systémem NATO odpovědnost a taková  podmínka by měla být uvedena i ve smlouvě.

"Slyšela jsem, že během demise by se neměly podepisovat velké zakázky. První měsíc jsem byla ministryně bez důvěry, teď jsem v demisi, ale upřímně – já to všechno honím tak, aby v co nejbližší době vše bylo připraveno k podpisu,“ vysvětlila Šlechtová a v jistý okamžik  rozhovoru pak vyřkla i čtyři slovesa   .. . Já jenom hasím, řeším a doufám, že dořeším!

"Po těch pěti týdnech zažívám něco, co jsem opravdu nezažila. Je tam naprosto velký, enormní lobbistický dodavatelský tlak. A samozřejmě tlak i z interních zdrojů ministerstva obrany a všech složek, které k němu patří," konstatovala ministryně obrany.

Spor se nyní v resortu vede také o nákup nových víceúčelových vrtulníků. Ministryně Karla Šlechtová už dostala  od generálního štábu aktualizované požadavky na vrtulníky. Jsou sice neveřejné, ale ví se, že podle resortu obrany  má jít o 12 vrtulníků na přepravu lidí a materiálu i podpoře pozemních sil.

"Dva roky probíhal marketingový průzkum. Já mám vyhodnocení dvou nabídek, které byly z USA a Itálie. Ani jedna nabídka nesplnila požadované specifikace od Armády ČR. Sama jsem se velice divila, proč nejsme schopni dát takovou, aby to bylo reálné,“ řekla v rozhovoru  Šlechtová.

Proto s generálním štábem o tom bude ještě jednat. Ministryně obrany nesouhlasila, že by  výběr zdržela.

"Naopak, já jsem to urychlila. Protože kdybych nedala termín generálnímu štábu, aby mi dal nějakou reálnou specifikaci, tak tady můžeme pokračovat s marketingovým průzkumem třeba ještě půl roku.“ Proč samotný průzkum trval tak dlouho ministryně netuší. "Já nevím, já jenom hasím, řeším a doufám, že dořeším,"  měla jasno ministryně."Chceme vrtulník, který je bojový, bitevní, civilní a ještě chceme, aby měl na svých platformách zespodu kanón, kulomet, řízené střely a neřízené střely. Do středy obdržím od náčelníka generálního štábu seznam vrtulníků na celosvětovém trhu, aby mi prokázal, že takové vrtulníky existují a v pátek mi to bude prezentovat," prozradila  Karla Šlechtová termíny pro vojáky.

Šlechtová chce především ujištění, že Česko nebude kupovat vrtulníky, které jsou zatím jen na papíře. "My máme strategii vyzbrojování, která říká, že budeme kupovat pouze takovou techniku, která už létá a už někde bojuje. A specifikace to nesplňuje," zaznělo v rozhovoru.

"Já osobně doufám, že se jedná o nějaké nedorozumění. Pokud budu ubezpečena, že takový vrtulník existuje, tak se samozřejmě omluvím, vezmu zpátky svá slova. Ale v tuto chvíli nepředpokládám, že ta situace nastane. Já chci vrtulník, který budou používat naši vojáci a ne který bude mít deset tisíc věcí a bude se vyrábět třeba pět let," řekla rozhodně Karla Šlechtová, která je sice ministryně  obrany a ještě v demisi, ale rozhodně není v defenzívě.

(ps, Interview ČT24, Prvnizpravy.cz)