Svátek má: Bartoloměj

Politika

Velikost textu:

Zase potížista Jarek Nohavica

Zase potížista Jarek Nohavica

"Stala se strašná věc. Celá česká kulturní kavárenská nadstavba se otřásla hnusem. Bard a provokatér Jarek Nohavica byl navržený na Puškinovu cenu, kterou mu předal jeden z nejmocnějších lidí planety, ruský prezident Vladimír Putin. A to nebylo všechno," píše v komentáři Antonín Karoch.

Jaromír Nohavica
8. listopadu 2018 - 08:15

"Aby toho nebylo málo, ještě před tím obdržel metál od našeho, lidmi s tím správným názorem nenáviděného, prezidenta Miloše Zemana. Písničkář si nejen zlobně a s odporem neodplivl, jak by na jeho místě prý hypoteticky udělal třeba pan Jaroslav  Hutka, ale do Moskvy přiletěl a osobně se nechal slavnostně dekorovat.  Nikdo nepřipomenul, že toto vyznamenání uděluje Rusko za propagaci ruské kultury a mezinárodní spolupráci a velice jím šetří.  Aby to bylo ještě srozumitelnější, jmenuje se ocenění podle legendárního básníka Alexandra Sergejeviče Puškina, tedy ruského i světového kulturního velikána, a na medaili je jeho portrét." konstatuje publicista a muzikant Antonín Karoch.

"Problém je, že ocenění schvaluje a předává kontroverzní Vladimír  Putin. Není pochyb, že Nohavica si tuto medaili jistě zasloužil. Málokdo z textařů i zpěváků představil našemu publiku tvorbu tehdejších sovětských disidentů Bulata Okudžavy a Vladimíra Vysockého, jako právě dotyčný bard. Protože mnohé texty upravoval podle svého, a to ještě v době socialistického Československa, několikrát mu soudruzi poskytli čas na hodnotnou tvorbu tím, že mu zakázali vystupovat," píše se v Karochově komentáři.


"Jinak z občanů Česka toto ocenění získali v minulosti ještě bývalý prezident Václav Klaus. Má jej i  Jiří Klapka, předseda asociace rusistů, který propaguje českou kulturu v Rusku a ruskou hudební kulturu v Česku. Písničkář Jaromír Nohavica je tedy i v tomto pohledu v dobré společnosti." míní Karoch.

"Letadlo s Jarkem snad ještě ani nedosedlo na runway letiště pana Havla, ale po českých médiích už kolovaly odsuzující komentáře. Kupodivu nejen z umělecké scény, ale i z politické oblasti. Zleva, středu i zprava. Přisadil si komunistický poslanec Jiří  Dolejš, poslankyně Helena  Langšádlová z Topky tento čin plamenně odsoudila a kupodivu v pozadí nezůstal ani bývalý absolvent vojenského gymnázia v Opavě a bývalý premiér Mirek  Topolánek, kterému kdysi pomohl Nohavica v bohužel úspěšné kampani.  Snad nejkouzelněji se vyjádřila pražská zastupitelka Hana Marvanová, dříve prý zvaná „Neřízená střela“. Ta se totiž ostentativně a veřejně rozhodla Nohavicu neposlouchat. To jí asi moc práce nedá, protože tvorby zmíněného písničkáře je na rozhlasových či TV vlnách jako onoho šafránu. Její tvrzení však připomnělo autorovi této poznámky větičku klasiků Š+G, kterou pronesl v jedné jejich povídce Dr. Zelí zlobivému žactvu: „Za trest vám již dnes nepovím nic nového o ježkovi!“ Prostě ekvivalent tvrzení paní bývalé poslankyně," konstatuje Karoch."Jarek Nohavica je českým a kupodivu i polským fenoménem. Aniž by se staral nějak zvláště o propagaci, vyprodává velké sály a dokonce i stadiony. I v již jmenovaném Polsku. To mu může jeho kritik Jaroslav Hutka pouze závidět. Na tomto faktu asi nejspíše nic nezmění ani metály od Miloše  Zemana a Vladimíra  Putina. Slezský bard je rozporuplná osobnost. To už tak umělci bývají. Prý hodně popíjel, nyní naopak abstinuje, ve svých písničkách si dělal kdysi legraci ze soudruhů, později z již jmenovaného Václava  Havla, z novodobých televizních soutěží, sněhové kalamity nebo také třeba z železničních odborářů. Co se pro tohoto písničkáře v budoucnu změní? Asi nic. Dál bude skládat svoje kouzelné písničky a v nejhorším je sám zpívat a doprovázet se přitom na kytaru či heligónku. A v případě nenávistného řevu, až se mu zase podaří vyprodat nějaký velký sál nebo dostane další ocenění, si nejspíš vybaví svůj upravený Vysockého text: „Hej, Váňo, koukni na ty bambuly! To budou asi komici…..“  citací uzavřel svůj komentář pro Prvnizpravy.cz publicista ale i amatérský hudebník Antonín Karoch.

(ps, Prvnizpravy.cz, foto: ps)