Svátek má: Laura

Politika

Velikost textu:

Svazácká skupina ČT odvysílala reportáž pro učebnici děsivé tvorby

Svazácká skupina ČT odvysílala reportáž pro učebnici děsivé tvorby

"Někdy si říkám, jak by si počínali svazáci v Československé televizi v padesátých letech, kdyby měli vymoženosti současné televizní techniky a už to vím. Každou neděli to ukazují televizní svazáci vytvářející pořad Newsroom ČT24," konstatoval student politologie, který si nepřeje být jmenován

Kachna a ještě k tomu po neděli
17. června 2019 - 08:20

Důvod utajení jména student zdůvodňuje, aby jej profesoři politologie nepovažovali za kolegu.

To je dost silné osočení  mladého snaživého kolektivu pracujícího v České televizi. Proč myslíte, že se ti lidé chovají stejně jako svazáci v padesátých letech, kteří v tehdejších médiích informovali o procesech s nepřáteli socialismu a míru?

"Stačí se podívat na nedělní vydání magazínu o médiích Newsroom ČT24 a nebudete se stačit divit, jak těm současným svazákům se věrohodně daří navodit retro atmosféru  média z padesátých let. Ti nadšenci ve studiu totiž přesně vědí, co je černé a co bílé a aby to neříkali jenom oni, dávají možnost se vyjádřit zástupcům médií, o kterých se zpravidla neví, která podivná  neziskovka je financuje nebo se to ví a o to je horší, neboť vlastníkem těchto médií je jakýsi k odpovědnosti za rozkradené OKD zatím nevolaný Bakala."

Máte nějaký konkrétní příklad takové retro práce?

"Je to především nálepkování ostatních novinářů nebo médií. Nikoho zatím nenapadlo, jak často se v tom pořadu používají slova kontroverzní a dezinformační.  Naposled v neděli 16. června 2019  ten pořad věnoval pozornost kontroverzní radě ČTK a kandidátům, kteří by do této Rady měli být zvoleni. Kontroverzní podle svazáků z ČT byly Krameriovy ceny. Diváci se dozvěděli, že už tyto ceny jsou kontroverzní, neboť v jejich pozadí jsou lidé spojení s dezinformačními weby. Vůbec ta  rádoby  reportáž z předávání cen právem by měla být zařazena do učebnice nejděsivější současné publicistické tvorby. Diváci se jednak nedozvěděli, to nejzásadnější, kdo ty ceny převzal, ale zato se dozvěděli, kdo všechno na tom vyhlášení byl. Redaktorka se sice podivila, že na vyhlášení byli tři členové Rady pro rozhlas, ale zamlčela, že tam byli tři bývalí ministři Bašta, Jandák a David. Nebylo sděleno, že cenu dostala signatářka Charty 77 Eva Kantůrková, která mimo jiné napsala scenář k filmu Jan Hus, který vysílala právě Česká televize. Nebylo sděleno ani to, že Krameriovu cenu dostal filmař Václav Dvořák, jehož dokumentární film  "Ukradené Kosovo" vysílála právě Česká televize. Nebylo uvedeno, že držitelem ceny je i novinář ze západní části Ukrajiny, který píše o tom, co se děje na východě země a proto byl několik měsíců vězněn."

Tak na to zapomněli schválně, protože se nechtěli chlubit, že ty ceny  získali vlastně lidé, kteří pro Českou televizi pracují nebo třeba za novinářskou práci jsou vězněni?

"Ta reportáž byla přesně odvysílaná v duchu normalizační žurnalistiky, která informovala o Chartě 77. Podívejte se na ty zaprodance a zoufalce a tihle ti lidé jsou, aniž by to byla pravda, za těmi cenami. Že ty ceny někdo získal a proč, o tom tam nepadlo ani slovo. Nakonec bylo sděleno, že o těch udělených cenách skoro nikdo neinformoval, jenom nějaká televize Prima a pár nezajímavých webů."

Co  by se s tím mělo dělat?

"Co s tím můžete dělat, když nikomu z politiků a z radních nevadí tento svazácký retro normalizační magazín. Děvčata, která zpracovávají pro nedělní pořad o médiích informace a hovoří k divákům , to dělají, aby se zalíbila těm, co určují,  co je  kontroverzní a dezinformační a musí se hodně snažit. Jedna z nich dokonce má vadu řeči a to  je problém nejenom pro televizi, ale i pro rádio."

Říká se, že kuriózní neověřené informace, jaká je i ta, co si právě čtete, vydavatelé novin dříve opatřovali latinskou zkratkou N .T. (Non testatum) – neověřeno. Fonetická podoba zkratky "enté"  se zvukově podobá německému die Ente, česky tedy kachna. Nu a tak se stalo, že Prvnízprávy.cz pečou Kachnu na neděli nebo Kachnu po neděli ...(ps, Prvnizpravy.cz, foto:ps)