Svátek má: Erik

Politika

Velikost textu:

Schneider: Předstíraný orgasmus strany montypythonského typu

Schneider: Předstíraný orgasmus strany montypythonského typu

Skončil sjezd ODS, aniž by si kdo pořádně všiml, že začal,píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jan Schneider.

Jan Schneider
21. ledna 2020 - 09:01

Nešlo si však nevšimnout, že nás opustil Jaroslav Kubera, předseda Senátu a druhý nejvyšší ústavní činitel, a leckdo si s překvapením uvědomil, že tento lídr kuřácké strany byl vlastně taky členem ODS.

Kubera byl totiž nejen znám, ale i oblíben pro svou břitkou, veselou nekorektnost, a nic mu nemohlo být osobnostně vzdálenější, než Petr Fiala, překvapivý vítěz volebního klání na předsedu ODS, kde se – podobně jako jeho montypythonský předchůdce Colin „Bomber“ Harris – vítězně utkal sám se sebou. Byla tak oslavena především svoboda, iniciativa, soutěživost, volný trh a jeho neviditelná ruka.

Na co však ani montypythonská fantazie nestačila, je varianta, kdy jediná kandidátka na první místopředsedkyni Alexandra Udženija prohrála sama se sebou.

Konzervativci mezi sebe asi holky nechtějí - dlužno vzpomenout slov profesora Milana Machovce, který neutěšený stav světa vysvětloval právě omezenou možností žen, skutečných žen, mluvit do jeho záležitostí. Proto se z ODS stává konzervativní skanzen.

Jako skanzen bude ovšem dokonalá. Připomíná totiž vtip, jak hrbatý Lejzr vyčítá pánubohu, že po každém dni, kdy tvořil svět, konstatoval, že vše bylo dokonalé – a co tedy poví svému hrbáči Lejzrovi? I zželelo se pánubohu hrbáče Lejzra, rozhrnul nebesa a pravil: „Však se na sebe podívej, Lejzr. Jako hrbáč jsi taky dokonalý!“

No, a pak v pondělním Interview čt24 nastoupil místopředseda ODS Martin Kupka, jeden z předních ódéesáckých „nudniků“.

Jo, vy nevíte, kdo je to nudnik? Nudnik je zvláštní případ. Kdyby někoho otravoval, bylo by to ještě dobré, on ale všechny příšerně nudí. A tak nakonec jeden takový nudnik skončil u psychiatra. „Doktore, co dělám špatně?“ skučel ten nudnik, „žena se se mnou nebaví, můj syn jakbysmet, pro své přátele nejsem, společník mě přehlíží. Ani nepřátele nemám. Číšník mi nepoděkuje za tringelt, holič mi nedá ani drb, taxikář mi neřekne ani nejlacinější fór. O volbách radši nemluvit. Jako bych nebyl. Doktore, proč???“ Psychiatr byl minutu zticha, a pak zvolal: „Další!“Proto asi Kupkovi připadalo, že řeporyjský starosta Pavel Novotný svým vystoupením ODS „spíše pomohl“, protože připoutal pozornost veřejnosti, což je nyní samo o sobě už pro konzervativce hodnota, o níž stojí za to se zmínit! Nu, v nouzi čert i mouchy lapá.

ODS se tedy snaží převažující image „nudnika“ Fialy oživit pošukem Novotným, který ale ze všeho nejvíc připomíná studentíka, který dá svému spolubydlícímu na koleji lístek do kina, protože očekává dámskou návštěvu, a když se spolubydlící vrátí, zjistí, že celý pokoj je vzhůru nohama, a s respektem se ptá „kolikrát?“ a studentík se chlubí „sedmkrát“ a spolubydlící se ptá „a ona?“ a studentík nato „ona nepřišla“.

Potom se v Interview čt24 Kupka pokusil ekvilibristicky dovést moderátorku k závěru, že v příštích volbách bude ODS úspěšná (když se dostane do Sněmovny, což bude ten úspěch), kdežto ANO bude neúspěšné (když sice vyhraje, ale dostane méně než posledně, což bude ten neúspěch), ale moderátorka, aby neusnula, skočila mu do řeči a bylo po kombinaci.

Podle předvedených výkonů tedy lze právem očekávat, že po úmrtí Jaroslava Kubery, jednoho z posledních šťavnatých politiků, nabude ODS tempa ještě nudnějšího.

Už jenom proto, že nikdo z jejích normálních členů – tedy kromě pošuků – nemá drajv hnát se dopředu! Toto pohřební tempo s vůní fialek je zřejmě na skanzen dostatečné. Dopředu je pohánějí Fialovy chabě předstírané orgiastické výkřiky typu: Vyhrajeme. Sláva. Zííívládneme to. Už jsme skoro první. Vpřed za mnou. Hurá.

S velkým vcítěním mluvil na čt24 v „Událostech komentářích“ senátor Miloš Vystrčil o svém kolegovi Kuberovi, že „polidšťoval“ ODS, a posteskl si, že jeho odchodem „ubylo zase trochu normálnosti a i trochu humoru – nevím, jestli to dokážeme nějak nahradit, možná bychom si to jako závazek měli dát“.

Při vší úctě, pane senátore, dávat si závazek na humor, to je právě naprosto přesně to, co činí ODS humornou, byť nechtěně, a nebezpečně to evokuje dřívější přezdívku „pravicová strana leninského typu“, končí komentář Jan Schneider.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)