Svátek má: Zita

Politika

Velikost textu:

SANEP: Premiér Andrej Babiš se v důvěře mírně propadl

SANEP: Premiér Andrej Babiš se v důvěře mírně propadl

Premiér se ale stále těší přízni více jak čtyřiceti šesti procentům domácí populace. Nejhůře v dubnu dopadla dnes již bývalá ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková.

Andrej Babiš, předseda vlády, ANO
7. května 2019 - 14:49

Jak ukázal dubnový průzkum hodnocení důvěryhodnosti ministrů, tedy provedený před výměnou tří ministrů vládního kabinetu, nejlépe hodnoceným členem vlády je nadále samotný premiér Andrej Babiš, který získal v souhrnu 46,2% kladných hlasů obyvatel ČR. To je ovšem o 2,5 procentního bodu méně v porovnání s únorovým šetřením společnosti SANEP.

Na vině mohou být kauzy, které premiéra Andreje Babiše dlouhodobě provázejí. I přesto se však Andrej Babiš těší nadále velmi silné důvěře domácí populace a z dlouhodobého hlediska lze říci, že jej kauzy a kritika opozice v očích veřejnosti spíše posilují.

Na druhé pozici setrvává ministryně financí Alena Schillerová, a to s dubnovou důvěrou v souhrnu 37,6% kladných hlasů, což je nárůst o 3,3% ve srovnání s únorovými hodnotami.  

Mezi nejlépe hodnocené ministry se řadí i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se souhrnným ziskem 32,6% kladných hlasů a ministr životního prostředí Richard Brabec se ziskem 32,2% kladných hlasů.
První čtyři nejlépe hodnoceni členové vlády premiéra Andreje Babiše jsou v barvách hnutí ANO. Prvním nejlépe hodnoceným ministrem menšinové vlády v barvách koaliční sociální demokracie je na pátém místě předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček (25,2%), za nímž následuje stranický kolega ministr zemědělství Miroslav Toman (23,5%), který se aktuálně nejvíce zviditelnil v kauzách závadného masa z Polska a aktuálně brojí proti dvojí kvalitě potravin.

Poměrně zajímavé je hodnocení ministra kultury Antonína Staňka, který v dubnu získal v souhrnu 21,8% kladných hlasů. Antonín Staněk v dubnu odvolal šéfa Národní galerie Praha Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa, za což sklízí od odborné veřejnosti kritiku. Průzkum společnosti SANEP zachytil reakci na odvolání Jiřího Fajta a Michala Soukupa až v samotném závěru sběru dat a nelze tak říci, že výsledné hodnoty reflektují plně tuto událost, nicméně o to bude zajímavější srovnání dubnových hodnot s dalším sběrem dat, který již plně zachytí reakci široké veřejnosti. Ta se ovšem ve svém důsledku může diametrálně lišit od názoru odborné veřejnosti.

Nejhůře hodnoceným členem vlády byla v dubnu dnes již bývalá ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (10,1%), která si zjevně nezískala sympatie veřejnosti za svůj výrok, že si Češi mohou za drahá data sami. Nicméně nízké dubnové hodnocení Marty Novákové vychází i z dříve  avizovaného jejího odchodu z ministerského postu.

Ve srovnání s únorovým šetřením společnosti SANEP si nejvíce polepšil ministry zdravotnictví Adam Vojtěch (+5,4%). Naopak největší propad zaznamenala dnes již bývalá ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (-8,3%)

(sanep, prvnizpravy.cz, foto: pl, graf: sanep)