Svátek má: Vladislav

Politika

Velikost textu:

Rok 1945 již patří do období informační archeologie

Rok 1945 již patří do období informační archeologie

<< SERIÁL (2) >> Diskuze kolem konce druhé světové války se již odehrávají téměř bez pamětníků, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz František Roček.

Ilustrační foto
8. května 2019 - 08:20

Dokumenty proto mohou dnes již podat jenom obecnější rámec událostí, pokud nejsou k dispozici detailní ověřené informace těch, kteří se události zúčastnili. Dokonce i vzpomínky účastníků jsou jen fragmentární. Detailní pavučina souvislostí je jen stěží rekonstruovatelná. Proto zabývat se dnes po roce 2019 obdobím let 1945 – 1948 představuje již zabývat se obdobím informační archeologie. Obraz se již skládá ze střípků, které nelze detailně provázat komentářem vzpomínek zúčastněných.

Eroze historického povědomí je daleko dramatičtější, než se na první pohled může zdát. Během pouhých deseti let lidé ztrácejí vzpomínky na souvislosti tehdejší doby.

Autor byl překvapen, když chtěl vytvořit celistvých obraz osudu těžebních velkostrojů z let 1990 až 2000 v hnědouhelných lomech na Mostecku. Jen s velkou námahou s pomocí aktivních pamětníků dával dohromady koncem devadesátých let i nejzákladnější parametry a pracovní osud jednotlivých velkostrojů sešrotovaných na počátku devadesátých let dvacátého století.


K dokumentům z let 1945 až 1948 je proto třeba přistupovat s obezřetností, protože říkají jen nejzákladnější informace, ne kontext události.

Drtivou většinu pamětníků, kterým bylo v květnu 1945 kolem 15 až 20 let, dnes již popravil neúprosný Čas.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)