Svátek má: Patrik

Politika

Velikost textu:

Proč učitelka dějepisu chce prostříhat televizní seriál Chalupáři?

Proč učitelka dějepisu chce prostříhat televizní seriál Chalupáři?

"Je hrozné, že ČT pobuřuje veřejnost, když v neděli v hlavním vysílácím čase vysílá televizní seriál natočený v roce 1974 o socialistické vesnici,ve kterém se hovoří, že si problém vyřeší na stranické schůzi, kde mají obchod, zdravotnické zařízení a kde v místním JZD panuje spokojenost," stěžovala si loni učitelka dějepisu.

Kachna a ještě na neděli
4. srpna 2019 - 07:20

"Jakpak mám učit děti podle příruček, které nám dodal před lety nějaký ústav,  že na vesnici v době normalizace panovala nesvoboda projevu, že tam vázlo zásobování  a lidé v JZD pracovali za malé mzdy a bez motivace," postěžovala si loni učitelka dějepisu na zařazení televizního seriáli Chalupáři do nedělního vysílání a dokonce  hned s dvěma díly za sebou. Pedagožka ještě požadovala, aby při příštím zařazení televizního seriálu byl seriál řádně prostříhaný. K tomu však nedošlo a tak nesestříhaný  seriál Chalupáří Česká televize opět vysílá o letních nedělních večerech. 

Co tomu říkáte?              

"To je zcela normální, že když chce Česká televize přitáhnout ke svým programům diváky, tak zařadí do vysílání své klasické seriály, které natočila za hlubokého rozvinutého socialismu tedy v době tvůrčí nesvobody a mezi které patří i seriál Chalupáři. Myslím si, že ten seriál  nebyl napsaný jako oslava práce v JZD a úžasného života na vesnici. Úspěch seriál získal především díky skvělému  hereckému obsazení a proto se lidé na něj dívají třeba i podesáté a těší se na slavné hlášky. Ti diváci se před televizní obrazovkou těší  na herce nikoliv na nyní na vesnici vzácnou prodejnu potravin, ve které se občas odehrává děj seriálu," řekl student politologie, který si nepřeje být jmenován, aby jej profesoři politologie nepovažovali za kolegu. 

Vám tedy nevadí, že se v seriálu hovoří o stranických schůzích, o plnění programu Národní fronty například  výstavbou družstevního vejmínku nebo o v době normalizace o možnostech práce  montérů v zahraničí v exotických zemích? Neměla by Česká televize po odvysílání každého dílu vysílat ještě dokument, aby lidé od pěti do skoro čtyřiceti let věděli, že to, co viděli, byla propaganda a jinak to bylo všechno jinak?

"Otázce rozumím, ale  zaznamenal vůbec někdo, že předseda JZD a zároveň i předseda Místního národního výboru v seriálu něco projednává na stranické schůzi? Proto si myslím, že  se k tomu asi nemusí vyrábět hned nějaký dokument, že ta stranická schůze byla schůzí komunistické strany. Ti dokumentaristé by určitě nezapomněli zdůraznit, že KSČ byla zločineckou organizací, což by se v souvislostech se seriálem Chalupáři asi minulo účinkem. Zrovna tak se nemusí dokumentovat, že do zahraničí jako montéři asi jezdili ti, kteří tu profesi  uměli a pak ven asi neposlali ty, kteří by v té cizině zůstali. Nu a jak chcete dokumentovat, že na vesnicích dříve měli obchod a hospodu a nyní je v mnohých vesnicích nemají?"Dobře. A proč ten seriál pro lepší pochopení tehdejší doby někde neprostříhat, jak požadovala v závěru dopisu paní učitelka dějepisu?

"Ta si stěžovala spíše na to, že učí podle nějakých příruček o tom, jaká byla krutá normalizace na vesnicích a teď ti její žáci  vidí seriál Chalupáři, který to zrovna nepotvrzuje. Není chyba náhodou  v těch příručkách? Prostříhavat známý seriál, to by byl úlet hodný socialistické cenzury. Ta učitelka dějepisu by se do doby normalizace skvěle hodila. Nakonec už jednou, kdy Československo opustil lidmi vnímaný vlastenec Waldemar Matuška, se jím nazpívaná písnička ve znělce k seriálu tehdy vystřihla a nahradila ji jen melodie."

Co se s tím dá tedy dělat?

"Asi nic. Spíše by se především současní tvůrci měli zamyslet, proč nedokáží vyrobit nový seriál, který by získal takovou popularitu, že i po více než čtyřiceti letech bude tak vyhledávaný jako Chalupáři."   


Říká se, že kuriózní neověřené informace, jaká je i ta, co si právě čtete, vydavatelé novin dříve opatřovali latinskou zkratkou N .T. (Non testatum) – neověřeno. Fonetická podoba zkratky "enté" se zvukově podobá německému die Ente, česky tedy Kachna. Nu a tak Prvnízprávy.cz pečou Kachnu v tomto případě na neděli ...(ps, Prvnizpravy.cz, foto: ps)