Svátek má: Nina

Politika

Velikost textu:

Petr Žantovský: Malá paměť

Petr Žantovský: Malá paměť

Publicista Petr Žantovský ve svém seriálu  Jak jsem potkal knihy připomíná Benjamina Kurase, jak o něm říká Petr Žantovský: Je to autor pilný a též jeho postřehy a glosy jsou nad jiné trefné a inspirativní.

Petr Žantovský
27. července 2021 - 06:20

Kuras až dosud (ponecháme-li stranou jeho beletristické a dramatické práce z emigrace) v našich kruzích zaujal především knihami o krizi civilizace (jedna z nich se přímo jmenuje Zpráva o konci civilizace), o neřádech typu politické korektnosti, homosexuality, postmoderního rozpadu hodnot, migračního kataklyzmatu a jeho dopadu na podobu dnešní Británie a vůbec celého euroatlantického prostoru.

V loňském roce prodělal Kuras jisté zdravotní potíže (naštěstí s dobrým výsledkem), a to ho přimělo zastavit se v tom pádícím čase a zavzpomínat na okamžiky, které ve svém životě považuje za klíčové, zajímavé či směrodatné. Knížka vyšla symbolicky pod názvem Malá paměť. Obsahuje fragmenty Kurasova životaběhu ze „staré vlasti“, z emigrace, i z časů postupného návratu domů. Pro dnešní čtení jsme vybrali několik kapitol obsahujících zobecňující glosy k fatálním problémům současnosti, jak je vidí svým nezaměnitelným pohledem právě Benjamin Kuras.


(rp,prvnizpravy.cz,petrzantovsky,foto:arch.)