Svátek má: Patrik

Politika

Velikost textu:

Opět je společnost rozdělena a mimořádně ji nerozdělil prezident

Opět je společnost rozdělena a mimořádně ji nerozdělil prezident

Když vandalové, konkrétně turisté z Německa nastříkali na sloup Karlova mostu jakýsi vzkaz světu o své debilitě, okamžitě začali jednat památkáři, jak tento nápis odstranit.

Kachna a ještě k tomu po neděli
5. srpna 2019 - 08:13

Jenže mimo všechno to zkoumání, jak nápis odstranit, došlo k neodbornému odstranění nápisu technikou, kterou se to provádí všude jinde.

Vnímáte ten počin samovolného čističe, který pilíř mostu vyčistil,  jako diletantský, jak prohlásili památkáři?

"Vůbec ne. Zvláště, když se dozvíte, že na ten pilíř zvláště v noci někteří kolemjdoucí běžně čůrají a podobné pilíře, které jsou ponořené do vody, omývá ne zrovna nejčistější voda z Vltavy. Ten pilíř samovolně vyčistil člověk, který stejnou technikou čistí jiné fasády nebo i pilíře, které však nejsou tolik na očích," řekl student politologie, který si nepřeje být jmenovaný, aby jej profesoři politologie nepovažovali za kolegu.

Není to záležitost spíše odborná, památkařská, než politika v tomto případě hlavního města?

"To je právě důležitá otázka. Kde mají být na odstraňování škod nasazeni restaurátoři se svými technikami a kde stačí obyčejný čistič s tlakovou vodou. Pilíř Karlova mostu ti idioti z Německa totiž pomalovali nějakým nápisem, což u každého soudného člověka vyvolalo emoce a okamžitě žádali jejich odsouzení. To  se ostatně  povedlo v krátkém čase, protože jednak vandaly zadržela městská policie a protože podivní turisté byli ve vazbě, z které musí být brzo propuštěni, došlo v krátkém čase k jejich odsouzení. Nedostali pětadvacet ran na holý zadek, jak by si většina lidí přála, ale peněžní pokutu a vyhoštění ze země. Jenže, kdo by měl odstranit ten nápis? No jasně restaurátoři, kteří učinili rozbor a vše naplánovali na polovinu srpna."Nu a  pak přišel samozvaný čistič a nebylo, co odstraňovat?

"Tu škodu ten člověk vyřešil selským rozumem velmi snadno. Použil proud horké vody a bez nároku na odměnu nápis zmizel.  A najednou je společnost rozdělena a mimořádně ji nerozdělil prezident Zeman. Co se samozvancem? Na sociálních sítích koluje fotografie, na které jsou dvě mužské postavy ve vězení. Ten jeden se ptá toho druhého, že prý za co sedí a dostane se mu odpovědi, že zato, že postříkal barvou pilíř Karlova mostu. Otázka míří i na druhého sedícího muže, který prozradí, že sedí zato, že ten nápis smazal. Přesně tento vtip popisuje problém."    

Jak to skončí?

"Jako všechny podobné případy. Zjistilo se, že ten pilíř nedávno popsaný idioty z Německa, je totiž pravidelně poškozovaný některými kolemjdoucími muži a to tak, že na něj prostě v roušce tmy čůrají patrně až do výše pasu. Radil bych uspořádát Mezinárodní sympozium k metodám čištění očůraných sloupů Karlova a další mostu, pro restauratory a památkáře vydat vyhlášku ministerstva  kultury s ceníkem prací, na co a kam mají být restaurátoři vysíláni k akci. A  pak? Vše upadne do zapomnění, neboť na jiném místě jiní idioti nastříkají jiný vzkaz světu o své debilitě. Bude to tentokrát na budovu, která byla za podivných okolností vyčleněna z fondu národních památek, protože se její vlastník, který ji nedávno koupil, rozhodl ji zbourat přes protesty historiků, architektů a široké veřejnosti."

Říká se, že kuriózní neověřené informace, jaká je i ta, co si právě čtete, vydavatelé novin dříve opatřovali latinskou zkratkou N .T. (Non testatum) – neověřeno. Fonetická podoba zkratky "enté" se zvukově podobá německému die Ente, česky tedy Kachna. Nu a tak Prvnízprávy.cz pečou Kachnu v tomto případě na neděli ...(ps, Prvnizpravy.cz, foto: ps)