Svátek má: Zita

Politika

Velikost textu:

Očima "rasisty a extrémisty" vítám, že českým hokejistům fandí i černoši

Očima "rasisty a extrémisty" vítám, že českým hokejistům fandí i černoši

"Tak jsem si na konci první třetiny zápasu ČR - Norsko na chvíli zapnul TV, a uviděl jsem záběr na fanouška v českých národních barvách nadšeného z gólu české reprezentace. Ten fanoušek byl černoch. Mám podezření, že je slovo "černoch" politicky nekorektní," uvedl v komentáři Ivan David.

Ivan David
12. května 2019 - 11:55

"Tím raději ho používám. Možná se má říkat "afroevropan" po americkém vzoru "afroameričan", možná "afročech", možná se to má psát s velkým písmenem na začátku. Nevím. Podstatné je, že ten fanoušek cítí sounáležitost s českým národem," napsal dál Ivan David.

"Zřejmě žije v ČR, těžko přijel fandit z Afriky. Jestliže fandí českému mužstvu, pravděpodobně je velmi adaptovaný na naši kulturu, možná aniž by přišel o původní identitu. Přesto může cítit sounáležitost s českým národem. Možná je míšenec. To je jedno...," konstatoval kandidát do Evropského parlamentu.

"Možná je nekorektní zmiňovat jeho barvu kůže. Ale proč ne? Je snad něco špatného být černý? Nebo žlutý? Nebo bílý? Že má někdo předsudky? No a? Máme se mu přizpůsobovat?" píše se v Davidově komentáři.

"Na schůzi krajské organizace SPD Praha jsem viděl dva Vietnamce (jeden z nich se narodil zde), kteří prohlašovali, že se cítí být Čechy vitnamského původu. Získali velký potlesk. Tak moc je SPD rasistická. Také  na shromáždění u příležitosti připomínky posledních bojů druhé světové války v Milíně u Příbrami jsem viděl, že se s Tomiem Okamurou fotografují Rómové. Rasista musí být znechucen - fotografovat se s polovičním Japoncem...," píše dál Ivan David.

"Poslanec Robert Kopecký, hrdý Čech a po dědečkovi čtvrtinový Lužický Srb přivedl k tehdejšímu předsedovi sněmovny Miloši Zemanovi delegaci Lužických Srbů. V delegaci byl také dvoumetrový černoch původem z Madagaskaru, který vystudoval v Německu a oženil se s Lužickou Srbkou. Miloš Zeman se ho ptal: "Vy jste také Lužický Srb?" Rodák z Madagaskaru odpověděl: "Ano, já jsem ten největší." ... " vzpomenul si Ivan David.

"Jak se můj postoj liší od multikulturalismu, když věřím, že se příslušnící jiných národů a ras mohou adaptovat na etnicky nové prostředí, sžít se s ním a stát se v něm vlastenci? Zásadně. Multikulturalismus naopak předpokládá, že národní komunity budou žít vedle sebe, aniž by se přizpůsobily. Proč ne? Problém je, když se některá z komunit chová konfliktně, odmítá zákony země, porušuje je, pěstuje nenávist k jiným komunitám, chová se nadřazeně a klade si za cíl původní obyvatelstvo zničit. Multikulturalismus je totiž ideologie postavená na představách vzdálených realitě. Pokud je rozdíl mezi kulturami příliš velký a jedna z nich je z povahy svého náboženství nenávistná, pak nedojde k přizpůsobení, ale konfliktu, který může vyústit do občanské války," má jasno Ivan David."A ještě poznámka: Na konci druhé třetiny zápasu TV zabírala Jaromíra Jágra, který se přišel podívat na zápas. Dostalo se mu ovací ze zaplněného stadiónu. Za jeho cestu do Číny ho kritizovali jen hlupáci," uzavřel svůj komentář Ivan David, který nazval  Očima "rasisty a extrémisty".


(ps, Novárepublika.cz, Prvnizpravy.cz, foto: ps)