Svátek má: Zita

Politika

Velikost textu:

Nejsem jen ruský agent. Jsem také čínský, ale ve skutečnosti jsem český

Nejsem jen ruský agent. Jsem také čínský, ale ve skutečnosti jsem český

"Pane prezidente, Vy jste sám sebe s nadsázkou nazval agentem Putina. Nemyslíte si, že Vás někteří politici v Evropě a v České republice opravdu tak vnímají? A brání Vám to v práci?" Tuhle otázku dostal Miloš Zeman v rozhovoru, který poskytl ruskému médiu RIA Novosti.

Prezident Česka Miloš Zemana aneb agent Česka
11. května 2019 - 05:20

"Samozřejmě, že mi to v ničem nebrání, protože tito politici jsou idioti. Víte, že nejsem jen ruský agent? Jsem také čínský agent. A izraelský agent. Ale ve skutečnosti jsem jen agentem České republiky. Politici jsou si toho dobře vědomi, ale takto mluví jen v rámci politického boje. Kdybych se zastával Američanů, jiná část politického spektra by řekla, že jsem agent Spojených států. Ve světě politiky budete vždy obviňováni za to, že jste něčí agent. Mimochodem, rád bych byl agentem San Marina nebo Andorry, Monaka nebo Vatikánu a dalších malých států. Ale nepovedlo se," ," konstatoval Miloš Zeman.

Je známo, že máte rád "brouzdání" na internetu. Sdílíte názor, že je internet nutné regulovat? Je Česká republika připravena se k regulaci připojit na národní úrovni nebo na úrovni Evropské unie?

"Celý život jsem byl proti jakékoli cenzuře. Budu dokonce citovat Karla Marxe, který v nějakém článku napsal, že ti, kteří chtějí bojovat s pomocí cenzury, nemají žádné argumenty. To psal v článku proti pruské cenzuře. Pokud jde o naše zastánce cenzury, také nemají argumenty. Nemluvím o šíření pedofilie apod., ale o výměně názorů. Pokud se někdo bojí některých názorů, znamená to, řečeno s Marxem, že mu chybí argumenty," dodala hlava státu.

Pane prezidente, jste sociální demokrat. Právě Vy jste oživil a vedl Českou stranu sociálně demokratickou k vítězství ve volbách. Je podle Vás socialistická myšlenka, která byla dlouho populární, nyní mrtvá?

"Idea socialismu není mrtvá. Ale v některých obdobích sociálnědemokratické strany bohužel opustily problém lidské solidarity a zaměřily se na mladé lidi, na homosexuály a podobné věci. A zapomněly, že lidé žijí, pracují a občas potřebují pomoc, A co se týče demonstrací za LGBTQ práva, to je jiná věc. V tom opravdu není podstata programu sociální demokracie," změla prezidentova odpověď.

Jste prakticky celý svůj život v politice.

"Už 30 let, což je rekord mezi českými politiky," řekl český prezident.

Je ve Vaší politické kariéře něco, na co jste nejvíce pyšný? A možná něco, čeho litujete?

"Zaprvé jsem se stal předsedou České strany sociálně demokratické v době, kdy její podpora činila 7 procent. A po pěti letech toto číslo dosáhlo 30 procent a (přišlo) vítězství ve svobodných (parlamentních) volbách. To je samozřejmě výsledek, na který jsem hrdý.  Pokud jde o druhou část dotazu. Znáte stupňování pojmu „nepřítel“? První stupeň je prostě nepřítel. Druhý stupeň je úhlavní nepřítel. A třetí stupeň je koaliční partner. Ale je tu i čtvrtý stupeň - člen Vaší vlastní politické strany.  V roce 2003, kdy jsem byl kandidátem na prezidentský úřad, moje vlastní (sociálnědemokratická) strana se zachovala tímto čtvrtým stupněm pojmu „nepřítel“..." má jasno Miloš Zeman.Mnoho známých politiků opakuje, že „politika je špína.“ Souhlasíte s tím? Nebo jsou i v politice vysoká morální kritéria, která lze sledovat?

"S tímto tvrzením nesouhlasím. Je-li politika špína, pak jen tehdy, pokud ji dělají špinaví lidé.  Přijeďte (do České republiky) za čtyři roky, kdy s politikou, touto „špínou“, skončím. Stane se ze mne šťastný důchodce, který bude číst velmi zajímavé knihy. Mám totiž spoustu knih, které jsem nemohl během prezidentské funkce přečíst. Doufám, že budu mít ještě pár let na čtení těchto knih, na procházky se svým psem a na šťastný život," odpověděl pro RIA Novosti 6. května 2019 prezident Česka Miloš Zeman.

(ps, Hrad.cz, Prvnizpravy.cz, foto: ps)