Svátek má: Zdeněk

Politika

Velikost textu:

Lanz: Špatná zpráva z Ostravy – modrý pták nevzlétl

Lanz: Špatná  zpráva z Ostravy – modrý pták nevzlétl

Ve stínu vášní prvního kola prezidentské volby proběhl v Ostravě ve dnech 13. a 14. ledna 2018 28. kongres Občanské demokratické strany. Připomíná ve svém komentáři pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Lanz.

Zdeněk Lanz
31. ledna 2018 - 07:20

Pokud věrný volič ODS s nadějí očekával, že se protagonisté strany přihlásí k tradičním konzervativním  hodnotám, že dostane prostor k prosazení svých názorů ten, kdo svými razantními pravicovými postoji pomohl straně k relativnímu volebnímu úspěchu, že převezme iniciativu „konzervativní křídlo“ strany, byl hluboce zklamán.

Nic takového se nestalo.

Místo toho u řečnického pultu defilovali „zbytnělí“ „ódéesáci“, kteří byli panoptikem všeho možného, jen ne rozhodných pravicových politiků.

Nevýrazný a nepřesvědčivý předseda strany Fiala svým „syntetickým“ hlasem nešetřil chválou vlastní strany, předsedu zase pochválila „zapouzdřená“ antikomunistka a rusofobka Němcová.

K nekritickému pochlebování Marka Tvrze oběma výše jmenovaným chybělo, kromě potlesku, už jen provolávání „ať žije ODS“.

Kapitolou samou pro sebe byly zdravice „spřátelených“ stran, např. první místopředsedkyně TOP 09 Pekarové Adamové, předsedy KDU–ČSL Bělobrádek a předsedy hnutí STAN Gazdíka.

Tristní situaci nezachránily ani zdravice britské konzervativní strany, polské strany Právo a spravedlnost a izraelské strany LIKUD.


Všechny projevy a vystoupení na kongresu lze  zhlédnout zde.

Smutným vyústěním „práce“ delegátů občanských demokratů pak bylo přijetí usnesení, jehož jeden bod zní:
ODS vidí ve výsledku prvního kola prezidentské volby šanci naplnit politický cíl, kterým je ukončení působení Miloše Zemana ve funkci prezidenta republiky. Voliči v prvním kole rozhodli o tom, že protikandidátem Miloše Zemana ve druhém kole bude Jiří Drahoš. Proto mu ODS vyjadřuje podporu.

A tak členům ODS, kteří se rozhodli volit  Miloše Zemana,  nezbylo než si toto „tajemství“ nechat pro sebe.

Motto 28. kongresu - Silná ODS pro silné Česko - zůstalo  jen prázdným heslem.

Z  Ostravy modrý pták nevzlétl.  

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)