Svátek má: Kvido

Politika

Velikost textu:

Křeček:Všichni, kteří se teď dívají, vědí, koho myslím aktivní menšinou

Křeček:Všichni, kteří se teď dívají, vědí, koho myslím aktivní menšinou

Spory provázející výběr ombudsmana ukazují na hlubší problém rozdělení společnosti. V Interview ČT24 to uvedl nový veřejný ochránce práv Stanislav Křeček, který potvrdil, že se chce věnovat také ochraně obyčejných lidí.

Stanislav Křeček byl hostem Interview ČT24
21. února 2020 - 08:15

Proti novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se ve čtvrtek 20. února 2020 sedm jeho odpůrců pokusilo  v sedě na přístupovém  schodišti zabránit  vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Vchod nakonec museli uvolnit policisté.

Jak říkám ...

„Vytváří se kolem toho úřadu zcela nepřirozený stav. Podle mého názoru vůbec nejde o mé jméno, nejde o ten úřad, ale je to hlubší problém společnosti. Ta společnost je prostě rozdělená a potom se ty vášně vybíjí na takových věcech, jako je veřejný ochránce práv nebo televizní rady,“ prohlásil Stanislav Křeček.

„Je to spíš příznakem rozdělení společnosti, než že by šlo přímo o osobu veřejného ochránce, který nic nerozhoduje, nemá žádné pravomoci, takže proti němu protestovat nemá vůbec žádný praktický smysl,“ konstatoval Křeček, který si myslí, že atmosféra rozdělení společnosti byl  jedním z důvodů, proč byl minulý týden Poslaneckou sněmovnou zvolen.

„Nikdo nepočítal s tím, že v této volbě bude někdo zvolen, počítalo se s tím, že ta volba bude neplatná. Ale jedním z důvodů, který mi potvrdila celá řada poslanců, bylo to, že nikdo už tu volbu nechce opakovat. Oni si uvědomují, jaké vášně by se rozpoutaly výběrem dalších kandidátů,“ dodal Křeček.

Nový ombudsman odmítl rovněž kritiku, podle které se ve funkci nebude zabývat otázkami diskriminace. Zdůraznil, že se bude zabývat všemi problémy, které má ombudsman v popisu práce, ale nechce problematiku diskriminace preferovat na úkor jiných oblastí.

Jak říkám ...

„Pokud jsem někdy hovořil o tom, že diskriminace by neměla být, tak jsem myslel v tom rozsahu, jaká je tomu věnována pozornost. Ta problematika lidských práv je mnohem širší než diskriminace,“ řekl  Křeček, aby prohlásil, že Úřad ombudsmana nemá být nástrojem k hlásání politických názorů.

Veřejný ochránce práv se podle něj například může věnovat situaci, kdy jsou porušována práva homosexuálů na rovné zacházení, ale neměl by prosazovat právo na homosexuální manželství, což je politická otázka.Jak říkám ...

„To není věc veřejného ochránce práv. Vystupujete na straně jednoho řešení, které je sporné. To veřejnému ochránci práv nepřísluší,“ uvedl a dodal další podobné sporné politické téma, kterým je možnost nosit šátek ve školách.

„Všichni, kteří se teď dívají, vědí,“ řekl při naléhání moderátorky na přesné určení, kdo je aktivní menšinou.

„Část lidí se domnívá, že mají právo mít při vyučování pokrývku hlavy ve školách, přestože ostatní to právo nemají,“ dodal a upozornil, že mezi tyto „aktivní menšiny“ nepočítá romskou menšinu.

„Romové jsou bohužel neaktivní menšina. Mně vadí to, že oni nehlásají svoje práva a za jejich práva mluví kdekdo. Neznáme žádné představitele Romů, kteří by se organizovali, kteří by říkali, jaké má být soužití s většinovou společností, za jakých podmínek budeme odstraňovat vyloučené lokality. To je to, co vytýkám. Ne že nebudu hájit jejich práva, ale že si myslím, že i oni by měli aktivně přispět k tomu, aby nebyly vyloučené lokality,“ má jasno Stanislav Křeček.

„Je mi to trapné opakovat, ale já jsem jezdil po soudech obhajovat Romy, když je vyhodili z bydlení,“ řekl Křeček a dodal, že by Romové měli sami říci, jak si představují soužití s většinovou společností.

„Měli bychom si dát otázku, proč starostové  odmítají dát Romům volné obecní byty.  Odmítám,  že by to bylo tím, že všichni jsou xenofobové a Češi jsou rasisté,“ prohlásil Křeček.

„Mnohokrát jsem řekl, že nechystám noc dlouhých nožů, ale noc krátkých nožů nemohu vyloučit. Každý vedoucí pracovník si přece přivádí své lidi,“ uvedl nový ombudsman, který   připustil, že v úřadu přistoupí k personálním změnám, které však nehodlá sdělovat přes televizní obrazovku.

(ps, Prvnizpravy.cz, Interview ČT24, foto: ps)